Fiala promluvil k národu. Strašení, lhaní a demagogie, reagují nevládní politici

19. 9. 2022

K rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou vyzval v dnešním mimořádném projevu premiér Petr Fiala (ODS). Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat. Opozice, včetně neparlamentních subjektů, obvinila Fialu z předvolební rétoriky. Padla ale i slova o lhaní, demagogii a vraždách seniorů. 

Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, řekl Fiala. Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice. Premiér řekl, že bude důsledně trvat na tom, aby stát se svými institucemi šel v šetření příkladem.

Vládní rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, uvedl premiér. »Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi,« řekl Fiala. Vedle chystané daně z mimořádných zisků by podle něj měl stát cenový strop u silové elektřiny a plynu financovat ze zvýšených dividend u státem vlastněných společností včetně společnosti ČEZ.

Kabinet tento týden prosadil ve Sněmovně novelu energetického zákona, která mu umožní v případě mimořádné tržní situace stanovit horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Předpis ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Cenu silové elektřiny chce poté vláda omezit na šesti korunách za kilowatthodinu, v případě plynu na třech korunách za kilowatthodinu.

Raketový růst cen energií na konci srpna je podle něj přímým důsledkem ruské ekonomické války proti Západu. »Cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě,« uvedl.

Vražda českého průmyslu…

»Premiér v ničem nepřekvapil. Za předchozí aroganci a liknavost vlády se neomluvil. Obavy o propad střední třídy a riziko rozkolísání demokratického právního státu nijak nerozptýlil. Řekl, že je třeba šetřit, což cenami vystrašený národ dělá i bez televizních kázání. Z celého projevu si budu nejvíce pamatovat Fialovy pohyby rukou. Čekal jsem víc,« přiznal pro iportaL24.cz Miroslav Dvořákjednička ČSSD na kandidátce koalice Solidarita pro nadcházející volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy.

»Nemám, co komentovat. To nebyl projev, ale volební propaganda, ve které se premiér lživě snaží přesvědčit národ, že něco dělá,« uvedla pro iportaL24.cz předsedkyně České suverenity a exposlankyně za ČSSD Jana Volfová. »Věta, že zastropování pomůže, je na facku, vždyť zůstává na čtyřnásobku loňské ceny. A důchod zvedla vláda jen o inflaci – údajně patnáctiprocentní, ale jsem přesvědčena, že čísla jsou mnohem vyšší. Když babička bere důchod 12 tisíc korun a z toho 3000 korun platila za elektřinu, teď za ni dá důchod celý. O malých a středních firmách, které nemohou tuto zátěž utáhnout, ani nemluvím. Pan premiér se zkrátka chlubí tím, jak zavraždil český průmysl a vraždí naše seniory,« připojila Volfová a dodala, že zbytek projevu nehodlá komentovat. »Lháři se jinak nekomentují,« vysvětlila.

»Moudré« projevy ve Sněmovně

Poslanec SPD Jiří Kobza a expremiér Jiří Paroubek dokonce přiznali, že Fialův projev sledovat nebudou. »Víte, já si ‚moudrých‘ projevů pana premiéra užívám ve Sněmovně dost,« řekl pro iportaL24.cz Kobza. Paroubek dodal, že si Fialovo vystoupení pustí alespoň ze záznamu, jinak dal přednost sledování fotbalového šlágru Plzeň vs. Slavia.

»Byl to hloupý a zbytečný projev a vláda by měla podat demisi,« uvedl pro ČTK šéf SPD Tomio Okamura. »Nekompetentní Fialova vláda zastropovala cenu elektřiny čtyřikrát výše, než mají na Slovensku, u plynu násobně výše než kdybychom měli přímý kontrakt s producentem, který vláda na rozdíl od našich okolních zemí z ideologických důvodů odmítá,« dodal Okamura.

Sprostý převod peněz daňových poplatníků

»Myslím, že ten demagogický projev lze jen těžko komentovat, vzhledem k tomu, kolik je tam nepřiznaných a neúplných informací,« připojil kandidát na primátora města České Budějovice (KSČM – Fungující Budějce) Vojtěch Filip»Zaprvé Fiala chválí, jaká opatření udělali od jara, což je v rozporu s tím, jaký útok na energetickou bezpečnost provedli jako opozice, tím, že vyvolali protiruskou hysterii. Československo a Česká republika byly energeticky soběstačné, protože tu byl vystaven dostatek energetických zdrojů v uhelných a jaderných elektrárnách. Až vláda pod vedením Petr Nečase nezvládla zahájení stavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín,« uvedl Filip.

Jako někdejší místopředseda Poslanecké sněmovny si prý velmi dobře pamatuje, jakým způsobem bojovaly od roku 2017 současné vládní strany sdružené v pětikoalici proti tomu, aby vznikl energetický zákon, který by umožňoval výstavbu Dukovan. »Rozhodly tak, že podstatná není cena pro výstavbu, ale ideologie, protože nepřipustily otevřenou soutěž světových firem na výstavbě, která teď bude mnohem dražší, než by mohla být, kdybychom respektovali světové výrobce jaderných technologií,« konstatoval Filip.

»Pokud jde o opatření, která preferuje pan Fiala, jsou zásadně nedostačující pro občany. Jde o sprostý převod peněz daňových poplatníků prostřednictvím dotací pro energetické firmy. Není to skutečné zastropování, zkrátka se část daní převede z peněz občanů zpět do energetických firem. To je nechutné! A výzva k šetření, to už je kolovrátek, to nebudu komentovat,« dodal Filip.

Hrubé zneužití funkce premiéra

Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) již dříve označil Fialův projev za »hrubé zneužití funkce premiéra«. Podle Vondráčka pro mimořádné vystoupení předsedy vlády není důvod. »Neděje se nic mimořádného kromě toho, že to vláda mimořádně nezvládá,« řekl Vondráček. Projev premiéra je podle něj »v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím«. 

S tím souhlasí i Paroubek. »Byl to předvolební projev a je neuvěřitelné, že to Fialovi televize umožní. Když jsem byl premiérem a chtěl reagovat na policejní podvrh zvaný Kubiceho zpráva, nebylo mi to umožněno. A teď se měří jiným metrem, když chce Fiala aktivizovat voliče ODS a pravicové koalice tam, kde to ještě půjde, to znamená ve velkým městech, jako je Praha nebo Brno. Je to rána pod pás, ale před zdrcující prohrou vládu neuchrání, což naznačuje i poslední průzkum, kdy už ODS na druhém místě předstihla SPD. Propad vládní koalice bude evidentní i v drtivé většině senátních obvodů, až na dva, maximálně tři,« řekl po dodatečném zhlédnutí záznamu Fialova proslovu Paroubek.

Autor: 
Petr Kojzar
Zdroj: 
https://www.iportal24.cz/