Jako každoročně, tak si i letos připomněli Písečtí občané spolu s komunisty Den válečných veteránů a 106. výročí ukončení 1. světové války. Vzpomínkový akt jsme si připomněli v Palackého sadech. Po úvodních proslovech představtelů města, spolků a organizací města byly položeny květiny, vlaječky a zhotovené květy vlčího máku Z.Š. J. K. Tyla u pomníku padlých letců 2. sv. války. Připomenutí významného hostorického výročí se hlavně uskutečnilo v našich srdcích vzpomenutím si obrovského utrpení vojáků na bojištích a civilního obyvatelstva v zázemí bojujících stran.
Jaký byl tehdejší dobový sled základních událostí?
Tehdy před 102 lety v roce 1918, 11. listopadu, v 11 hod. a 11 min. bylo podepsáno příměří ve vlakovém voze v Le Francport u města Compiègne mezi spojenci a Německem. Tím fakticky skončila 1. světová válka.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. Ten má svůj původ v básni „Na polích flanderských“, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.
Báseň Na flanderských polích
Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.
My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.
Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.
Dnes, v průběhu vzpomínkové akce si přítomní občané a žáci základních škol vyslechli tuto krásnou báseň v podání žákyně Základní školy J. K. Tyla. Markéty Merhautové "Na polích flanderských"
Den válečných veteránů není pouze o tom, že si připomínáme padlé ze světových válek a válečných konfliktů, ale hlavně je třeba se z válek a historických souvislostí poučit. Poučit z toho, že kruté důsledky války dopadají na nevinné a nic netušící občany mimo bojiště. Pro udržení si mírové kvality života je důležité zajistit obranu svrchovanosti vlasti a bezpečnost občanů. Tu si často v běžném životě ani neuvědomujeme a bereme ji jako samozřejmost. Jistě k tomu mohou přispět odpovědní a rozumní politici, kterým jde o zajištění míru, bezpečnosti země a životů svých spoluobčanů.