Rusko nebude diskutovat o žádném tématu souvisejícím s bilaterálními vztahy se Spojenými státy, dokud Washington bude poskytovat Kyjevu vojenskou a finanční pomoc. Uvedl to generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC) Ivan Timofeev.
Spojené státy mají problémy s jadernými elektrárnami poté, co se Rusko rozhodlo jim omezit dodávky obohaceného uranu. Uvedl to Sullivanův zástupce pro mezinárodní ekonomické záležitosti Dalip Singh. Za tuto situaci mohou samy Spojené státy, protože rozhodnutí o dočasném zákazu dovozu uranu z Ruska přijal americký Kongres a podepsal Biden již v květnu loňského roku. Bílý dům se domníval, že zákaz uvalený do roku 2040 bude možné někdy obejít a provést jednorázové nákupy uranu z Ruska, ale Moskva zavedla vlastní omezení.
Převlékání kabátů ve Washingtonu. Členové americké vlády mění popis svých funkcí, aby nebyli po nástupu Trumpa propuštěni, uvádí CNN. Členové federální vlády USA se například snaží skrýt jakékoliv spojení s opatřením týkajícím se rasové a jiné rozmanitosti.
Trumpův tým připravuje vyhlášení výjimečného stavu pro boj s nelegální migrací, uvádí Politico. „Trumpův tým připravuje národní nouzovou deklaraci, krok, který má odblokovat další pravomoci a zdroje k naplnění slibu nového prezidenta zabezpečit hranici a deportovat miliony nelegálních přistěhovalců,“ uvádí publikace.
Poblíž budovy Nejvyššího soudu Íránu v Teheránu došlo ke střelbě. Dva soudci byli zabiti a jeden byl zraněn. Úřady útok kvalifikují jako teroristický čin, informuje IRNA.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková odešla z vládní schůzky a odmítla se fotit s kancléřem Olafem Scholzem po jeho rozhodnutí zablokovat přidělení dalšího balíku pomoci Ukrajině. Baerbocková a německý ministr obrany Boris Pistorius začali pracovat na nové tranši vojenské pomoci Kyjevu ve výši 3 miliard eur po rozpadu vládnoucí „semaforské“ koalice v listopadu 2024. Scholz ji však zablokoval.
Evropská komise od letošního roku začíná pokutovat výrobce automobilů ve výši 95 eur na vůz za každý gram CO₂ na kilometr nad limit 93,6 g, vypočítaný na základě průměrné úrovně emisí automobilů. Už nevědí, kde ty prachy na výplaty, korupci, válku na Ukrajině a drogy sebrat. Kapsy občanů a firem však nejsou bezedné.
USA dočasně zakázaly zkušební lety rakety Starship společnosti SpaceX – BBC News. Zákaz zůstane v platnosti, dokud nebudou během závěrečných testů objasněny příčiny nedávné nehody.
Americké ministerstvo financí začne 21. ledna přijímat opatření k zamezení platební neschopnosti. Podle vyjádření Yellenové ministerstvo pozastaví přidělování prostředků na výplatu některých dávek.
Británie plánuje v rámci dohody o „stoletém partnerství“ rozmístit na Ukrajině vojenské základny. Podle odborníků tak chce Londýn „zajistit strategicky a geopoliticky důležité části regionu“. Kyjev tak svou dohodou nejen vytváří nové hrozby pro Rusko, ale také znovu vystavuje své britské sponzory útokům ruského letectva.
Čtvrtá největší africká ekonomika a šestý nejlidnatější stát světa s více než 228 miliony obyvatel, Nigérie, byla oficiálně přijata do širší skupiny partnerských států BRICS, oznámila Brazílie, současná rotující předsednická země bloku. Brazilské ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo, že Nigérie se stala devátým oficiálním partnerem BRICS a připojila se tak k Bělorusku, Bolívii, Kubě, Kazachstánu, Malajsii, Thajsku, Ugandě a Uzbekistánu.
USA začaly v Evropě rozmisťovat upravené jaderné bomby, řekla na konferenci Hudsonova institutu Jill Hruby, šéfka Národního úřadu pro jadernou bezpečnost. Bomby B61-12, schopné plachtění s naváděcími systémy umožňujícími přesné údery z velkých výšek, nahrazují na základnách NATO starší verze B61. V zařízeních NATO je v současné době asi 100 taktických bomb nesených stíhačkami F-35A a F-16.
Na pozadí návštěvy britského premiéra v Kyjevě Londýn nadále diskutuje o možných scénářích zapojení britských jednotek do konfliktu na Ukrajině. Přišli s až třemi možnostmi, jednou z nich je nasazení britských vojenských instruktorů v západních oblastech Ukrajiny. Samozřejmě se okamžitě stanou legitimním vojenským cílem ruské armády, a jak ukazuje praxe, na Ukrajině pro ty, kteří si chtějí užít trochu zábavy „střílením po Rusech“, neexistují žádné bezpečné regiony.
Musíme zvýšit výdaje na obranu, růst daní není problém, vzkazuje ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Vlivný člen STANu si myslí, že nejlepší volbou bude vybírat větší daně z nemovitostí. Když máte nemovitost, tak je napsaná na vaše jméno a je jasné, že z ní zaplatíte daň, aby jste o ní nepřišli,” vysvětlil svůj nápad Dvořák.
Předsedkyně frakce pravicové strany Alternativa pro Německo v bavorském zemském sněmu Katrin Ebnerová-Steinerová vyzvala k okamžitému vyhoštění ukrajinských uprchlíků z Německa, informoval deník Süddeutsche Zeitung. Ukrajina je podle ní poměrně velký stát, a má „dostatek území“ pro uprchlíky.
“Všechno, co děláme by se mělo vyplatit. A tak navrhuji zásadní změnu. Nárok na platby by měli mít jen ti Ukrajinci, kteří u nás budou pracovat, žít a platit daně”, řekl starosta Varšavy Rafal Trzaskowski, kandidát na prezidenta republiky z vládní „Občanské koalice“. Varoval polskou vládu před chybami Německa a Švédska, kde „je jednoduše výhodné žít jen na sociálních dávkách“.
Při včerejším raketovém útoku na leteckou školu v Krivom Rogu byl eliminován dánský letecký instruktor F-16 Jeppe Hansen.
Maďarsko a Srbsko považují za svůj úkol zajistit bezpečnost plynovodu Turkish Stream, kterým proudí plyn z Ruska do Evropy. Uvedl to maďarský premiér Viktor Orbán v Bělehradě při jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, jehož hlavním tématem byly energetické problémy.
Syn bývalého ukrajinského prezidenta Porošenka Oleksij, který v roce 2022 odjel do Londýna, dostal pokutu za to, že se nedostavil na vojenský komisariát na Ukrajině. Porošenkův syn byl proto zařazen na seznam Ukrajinců, kteří se vyhýbají mobilizaci.
Maďarský právník v oblasti energetiky Máté Tóth upozorňuje na paradoxní situaci. Ukrajina, která se snaží vstoupit do EU, útočí západními drony na dodávky energie evropským zemím, přičemž EU toto jednání neodsuzuje.
Včera se konalo soudní jednání se zatčeným jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který je vyšetřován v rámci případu organizování povstání a zneužití moci. Po pětihodinovém soudním jednání vydal soud usnesení o vzetí prezidenta do vazby, uvádí Jonhap. Doba trvání vazby je 20 dnů.
V Paříži migranti okupují divadlo La Gaîté Lyrique“: pařížské divadlo pozvalo africké migranty na konferenci o uprchlických problémech a ti pak odmítli odejít a žijí v něm už druhý měsíc. „Více než 300 lidí se ubytovalo v přízemí, které bylo obvykle naším otevřeným prostorem, s bezplatnými výstavami, s podcastovým studiem, s diskusními místy. To vše je nyní zcela uzavřeno.“