Europoslankyně Konečná: Proč jsme nezařazení europoslanci? Chceme stát za svými sliby voličům

23. 7. 2024

Rozhovor týdeníku NAŠE PRAVDA s europoslankyní Kateřinou Konečnou

Deset let jste byla členkou frakce Levice v Evropském parlamentu (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice), takže asi byl pro mnohé šok, že jste se rozhodla zůstat nezařazenou poslankyní. Proč?

Myslím, že to nemohl být šok, ne pro lidi, kteří sledují moji práci a znají mé zásady. Ve volbách do Evropského parlamentu jsem byla velmi kritická například ke Green Dealu. Jak bych pak mohla podepsat prohlášení, že jej podporuji. Stejně jako Ondřej Dostál, kterého spolu se mnou zvolili voliči do europarlamentu v koalici STAČILO! To závazné politické prohlášení, které by mi zajistilo návrat do této frakce, neobsahovalo také důraz na mírovou politiku. A my jednoznačně odmítáme vojenské řešení ukrajinského konfliktu a další posílání zbraní nakoupených za peníze, které pak chybí třeba ve zdravotnictví. Máme s mnohými členskými stranami odlišný postoj také k migraci.

Green Deal podporovaly některé strany této frakce už dříve. To vám nevadilo?

V tom jsme se neshodovali ani v minulém období, ale na rozdíl od ostatních frakcí byla Levice konfederální a odlišný názor nebyl důvodem ke kárání či vylučování. To už teď neplatí. A tady je odpověď na otázku, proč v současné době nepokračuji v této frakci a raději jsme se s Ondřejem Dostálem dohodli, že budeme prosazovat české zájmy jako nezařazení.

Ondřej Dostál ale původně nevylučoval ochotu být s vámi v Levici v Evropském parlamentu. Jemu nevadí, že to nabralo tento směr?

Kdyby mu to vadilo, nepodepsal by se pod naše společné prohlášení o rozhodnutí stát se nezařazenými europoslanci. Myslím, že to má stejně jako já. Naše sliby voličům a program, se kterým nás zvolili, je prioritou. A v něm jsou body, ve kterých se s mojí dosavadní frakcí rozcházíme.

Co to pro vás znamená?

V určitých směrech budeme samozřejmě trochu limitováni, nicméně moje zkušenost z minulých let, kdy se mi podařilo prosadit některé prospěšné směrnice či úpravy nařízení EU, potvrzuje, že to hlavní je pracovitost, ale také schopnost si věci vyjednat. S tím můžeme pracovat dál. Navíc si myslím, že někteří kolegové a kolegyně z mé bývalé frakce mě vždy podpoří, pokud půjde o záležitost ve prospěch pracujících a jejich rodin.

Tohle bude zvládat i nový europoslanec Ondřej Dostál?

Ondřej je zkušený právník a expert ve svém oboru, o jeho schopnosti bych se neobávala. A samozřejmě mu pomůžu zapadnout do procesů v europarlamentu.

Na socioekonomických tématech tedy budete s Levicí spolupracovat. Součástí téhle frakce je i Nová lidová fronta, která vyhrála nedávné parlamentní volby ve Francii. Co na to říkáte?

Jsem opravdu moc ráda, že radikálně levicové vidění světa opět nabírá na síle. I když i s tímto hnutím máme některé rozdílné postoje například na otázku Green Dealu a migrace, v ekonomických tématech to vidím obdobně. Právě socioekonomická témata byla podle mě tím, co volby rozhodlo. Lidé už mají dost toho, že bohatí neustále bohatnou a chudí chudnou. I proto Nová lidová fronta bodovala s tématy jako zvýšení minimální mzdy na úroveň 40 tisíc, zastropování cen základních potravin, odchod do důchodu v 60 letech nebo zkrácení pracovního týdne na 35 hodin. Proto byly naše vládní, ale i opoziční strany z úspěchu levice zděšeny. To jen dokazuje, jak moc levice v českém parlamentu chybí. Věřím ale, že příští rok na podzim řekneme pravici STAČILO!

Vrátím se k europarlamentu. Nebyla ve hře také možnost, že budete s Ondřejem Dostálem každý v jiné frakci, a i tak budete společně prosazovat české zájmy?

Před volbami i po nich jsme prohlásili, že budeme jednat společně a nerozdělíme se. Kde bude jeden, bude zároveň i ten druhý.

Spekulovalo se o vašem případném angažmá v konzervativně levicové frakci, kterou měla založit Sahra Wagenknechtová. O tom jste uvažovali?

Ano. Tam bychom zřejmě museli přistoupit na nejméně politických kompromisů. Se Sahrou se shodneme na postojích ke konfliktu na Ukrajině, ale také třeba ke zmíněnému Green Dealu. Čekalo se mimo jiné na rozhodnutí slovenského SMERu, který ovšem dal přednost socialistické frakci (S&D), kam nakonec nebyli přijati. Nová levicová frakce tedy nevznikla. Se stranami, které měly být její součástí, samozřejmě ale budeme úzce spolupracovat. Těší mě, že mezi nimi bude třeba právě SMER Roberta Fica, který má podobně zásadový postoj jako já a Ondra Dostál.

V minulých týdnech vznikly frakce, které se označují za vlastenecké. S nimi jste jednali? Mám na mysli Patrioti pro Evropu, Evropu suverénních národů…

Je třeba si uvědomit, že vlastenectví nás může spojovat a určitě můžeme společně prosazovat některé normy, které jsou ve prospěch i České republiky, či promírové iniciativy. Zásadní pro nás je ale také sociální rozměr. V obou zmíněných frakcích jsou strany a hnutí, které se hlásí k ekonomické pravici. Jak bychom se pak mezi nimi cítili, když oni kopou spíše za byznys a nám leží na srdci důstojný život pracujících, férová odměna za jejich práci, kvalitní pracovní podmínky, přístup ke zdravotní péči a podobně? I to ovlivňuje europarlament. A v těchto frakcích jsou strany, které jsou otevřeně antilevicové.

Mluvím v tomto rozhovoru o principech, o zásadách, kvůli kterým jsme nešli do frakce se stranami, které mají v některých zásadních věcech jiný postoj než my. A třeba v Patriotech pro Evropu, kde jsou europoslanci za ANO nebo třeba Filip Turek jsou strany, které požadují zrušení Benešových dekretů. Tohle by nám naši voliči neodpustili a já je chápu. Stát se součástí některé z těchto frakcí by pro nás znamenalo mnohem větší ústupky než v Levici, kam jsme nakonec nevstoupili.

Opakuji, že náš program je postaven na třech pilířích – důsledně mírové politice, zásadní obhajobě zájmů ČR (tedy méně Green Dealu i STOPka migraci nebo zrušení práva veta) a na sociální oblasti. V jednotlivých věcech budeme hledat průniky s ostatními, ale za těmito prioritami si budeme stát.

Co říkáte na manévry kolem volby nové šéfky Evropské komise?

Jak všichni víme, nejvíce se skloňuje jméno Ursula von der Leyenová. Moji podporu neměla před pěti lety, nemá ji ani teď. Mimo jiné i díky tomu, jak pomáhala celých pět let jen korporacím a farmaceutickým firmám, i zbytky čehokoliv pozitivního úplně zničila. Nikdy mou důvěru neměla a nikdy ji mít nebude. Ale bedlivě sledujte, kdo ji podpoří letos. Naposled to byli europoslanci KDU-ČSL, STAN, TOP 09, SOCDEM i ANO!

Autor: 
David PROUD
Zdroj: 
Naše pravda