Grospič u Jílkové: Tady se ukazuje, že přímá volba prezidenta společnost rozděluje, místo aby ji sjednocovala, protože ti, kteří neprosadili svého kandidáta, to přenáší do dalšího politického boje

21. 9. 2019

Mění prezident Miloš Zeman parlamentní systém v prezidentský? Senátoři na něj podali kvuli překročení pravomocí žalobu. V Poslanecké sněmovně se bude projednávat příští čtvrtek 26. září. Michaela Jílková o tom diskutovala ve svém pořadu Máte slovo s ředitelem Tiskového odboru kanceláře prezidenta republiky Jiřím Ovčáčkem, předsedou STAN Vítem Rakušanem, místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou, Bohumilem Doležalem z Klubu na obranu demokracie a také místopředsedou ÚV KSČM Stanislavem Grospičem.

"Opozice tady trochu žongluje s otázkou, co je pravomoc a co je působnost, to je potřeba rozlišit v tom postavení moci výkonné v hierarchiích vlády a prezidenta republiky. My jsme sice parlamentní republikou, to ano, ale prezident má pevně stanovený okruh pravomocí a nelze očekávat, že bez konzultací, bez návrhů a bez posuzování by měl automaticky jenom respektovat formální kroky, tak jako třeba v Německu, kde je kancléřský systém," řekl v úvodu pořadu Grospič.

"Pravomoci prezidenta se nijak nezměnily. Nemyslím si, že Miloš Zeman porušuje ústavu nebo se pohybuje výrazně na hraně, za hranou ústavy a ústavnosti. Je potřeba říci, že třeba prezidenti Václav Klaus nebo Václav Havel, kteří byli voleni Poslaneckou sněmovnou a Senátem, si rovněž pohrávali a oddalovali jmenování ministrů a odmítli třeba i jmenovat. A to měli úplně jiný mandát. Tady se ukazuje, že přímá volba prezidenta, místo aby sjednocovala společnost, tak ji rozděluje, protože ti, kteří neprosadili svého kandidáta, to přenáší do dalšího politického boje, opozice proti vládním stranám, a tak to prostě je," řekl mj.

"Kdo vlastně spustil tento boj? Při vší úctě to byla pravicová opozice a dobře si pamatuji i to extempore ze strany ODS, třeba při skládání slibu pana prezidenta ve Vladislavském sále. Tam si myslím, že jsou ty prvopočátky a samozřejmě, že pokud jsou takto nastaveny mantinely i ze strany třeba pravice, a jsou vyhroceny od samého počátku, tak je nutné předpokládat, že pan prezident se bude chovat tak, že se to třeba někomu nemusí líbit. Co se týče žaloby na pana prezidenta, je to paskvil, nemá reálně šanci na úspěch. To by napsal advokátní koncipient nebo student práv lépe."

Záznam pořadu

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/219411030520027

/

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ČT