Beat Gygi, člen redakčního týmu a hospodářský expert Weltwoche, odhaluje lukrativní byznys s tzv. obnovitelnými zdroji:
„Tma a bezvětří jako jackpot: Pokud obnovitelné energie selžou, vyhrají super ceny.“
Analýza pokračuje:
„V posledních dnech byly v Německu ‚Dunkelflauten‘, tedy fáze s malým slunečním svitem a slabým větrem. Výroba elektřiny z takzvaných obnovitelných energií byla proto mizivá.
Chybějící slunce a vítr způsobovaly mezery v dodávkách energie, což vyžadovalo zvýšenou výrobu elektřiny z uhelných, plynových a ropných elektráren a také dovoz ze zahraničí. Bylo také nutné zapnout zvláště nákladná výrobní zařízení. Krátkodobá cena elektřiny na burze se proto vyšplhala na rekordních 900 eur za megawatthodinu. Což má dopad na spotřebitele elektřiny.
Na první pohled si můžete myslet: Dobře, trh alespoň odmění ty poskytovatele, kteří mají své systémy připraveny zasáhnout, pokud Habeckův (spolkový Zelený ministr hospodářství) vratký režim selže. Bonus pro ty, kdo jsou ochotni pomoci a jednat, se zdá oprávněný.
Při bližším zkoumání se období nedostatku energie s cenovými špičkami zdají být skvělým byznysem, zejména pro solární a větrnou energii. Jsou nespolehliví odměňováni za své divoké vzestupy a pády, za svou nestabilitu? Až takhle?
Burza funguje tak, že všichni poskytovatelé elektřiny jsou požádáni o své nabídky: Za jakou cenu můžete dodat kolik megawatthodin? Dražitel začíná na nejnižší ceně. V této hře podávají solární a větrné elektrárny nejlevnější nabídky, protože mají nízké výrobní náklady na jednotku. Budou tedy první, kdo bude připojen.
Pokud je na trhu poptávka po elektřině, přicházejí do hry cenově nejbližší poskytovatelé, nejprve jaderní, poté, jak se křivka ceny zvyšuje, uhelné, plynové a ropné elektrárny – stále dražší nabídky, dokud není poptávka po elektřině uspokojena. Protože obnovitelné zdroje během temného útlumu téměř selhaly, musela být cena vyšroubována obzvlášť vysoko. Hladinu většinou určuje cena plynu.
Nyní to nejdůležitější: Poskytovatelé nakonec nedostanou cenu, za kterou sami učinili nabídku, ne, všichni dostanou nejvyšší cenu – stejnou sazbu jako ten poslední, nejdražší připojený balíček.
Je to, jako když všichni ve firmě dostávají stejný plat jako nejlépe vydělávající. Solární a větrná energie dostávají stejné nejvyšší ceny jako elitní pomocník, který nastoupil jako zachránce s nejvyššími náklady. Jinými slovy: Obnovitelné zdroje dostávají přemrštěné zisky právě tehdy, když jejich selhání je důvodem cenových explozí.
Nyní přichází námitka, že cenové nabídky zohledňují pouze nízké provozní náklady solárních a větrných systémů, ale nezohledňují fixní náklady na materiál, stavbu a demontáž. A ty jsou značné, takže vysoká náhrada se může zdát oprávněná.
Ale na investice do solárních a větrných zdrojů jsou již vysoké dotace. Zájmové skupiny v oblasti obnovitelné energie tak dostanou dvojnásobek peněz.“
Tolik Weltwoche.
A to je ve zkratce odpověď na otázku, proč je Zelená lobby navzdory fyzikálním zákonům tak vlivná.
Kdo má peníze, má i moc – prosazovat své kšefty na úkor všech a všeho.
Ale s prosazováním ničivého Green dealu na nejvyšších úrovních EU to jistě nemá nic společného – či snad ano?
Ivan David