Nulová tolerance hazardu, ano či ne?

5. 4. 2024

Hazard_ ZM 9/2023

Nulová tolerance hazardu, ano či ne? I o tom jsme hovořili na posledním ZM v říjnu. Jaké jsou tedy plusy a mínusy.

Město Soběslav očekávalo 4,5 mil korun jako příjem z hazardu pro letošní rok, tedy rok 2023, ale už nyní máme o 2 mil více – zda je to plus nebo mínus nechán na posouzení vámi, peníze se jistě hodí, ale neznamená to také, že roste zájem o hazard a nemělo by nám to spíše vadit? Víme, co dělá hazard, závislost na něm s lidmi, ale i s celými rodinami. V některých městech vyhlásili nulovou toleranci hernám a na svém území je zakázali úplně. Absence hazardu se projevila na počtu neplatičů , kdy se snížil jejich počet. Ve městech, která se potýkají s podobnými sociodemografickými problémy a neregulují hazard dostatečně, je počet dlužníků nejvyšší v republice.

Bohužel ale v okolí právě těchto měst – Prahy, Brna, ČB -kde nulová tolerance je, jsme svědky toho, jak vznikají nová kasina. Obyvatelům právě těchto měst nabízejí bezplatnou dopravu. Politikům dotyčných měst tedy nadále zůstávají s hazardem spojené sociální problémy bez možnosti kontroly kasin a daňových výnosů. Obce, které na svém území povolí kasina, která byla např vytlačena z velkých měst navíc získávají podíl i na celorepublikovém výnosu z online hazardu, který se sice všudypřítomný, ale i zde je snaha o regulaci a je zde více překážek. Vytlačením kasin nedojde samozřejmě k celkovému řešení problému hráčství, ale dojde alespoň o vytvoření iluze tím, že lidé nevidí kasino přímo ve městě. Pokud chtějí provozovat online hráčství je nutné mít počítač, internet, internetové bankovnictví, přihlásit se pomocí OP apod – tedy je to jistě složitější než naházet výplatu přímo do automatu. Nutno také k online sázení dodat, že existuje registr vyloučených osob v Česku a na Slovensku, který obsahuje ty, kteří sami požádali o vyloučení, dále osoby v hmotné nouzi a osoby s nimi tvořící společnou domácnost, osoby kterým byla dg nemoc patolog hráčství, studenti, jimž bylo přiznáno sociální stipendium.

A jak vlastně dochází k přerozdělování peněz z hazardu. Celou logiku tzv nulové tolerance totiž staví trochu na hlavu. Výsledná částka je totiž nejprve navýšena o celorepublikové výnosy z online her, a teprve tato suma se přerozděluje podle toho, kolik je v obci aktuálně registrovaných automatů. To samozřejmě znamená, že obce s nulovou tolerancí přicházejí o daňové výnosy z hazardu, který se na jejich území stejně reálně provozuje – v online prostředí. 35% z této daně je příjmem státního rozpočtu, 65% pak připadá obcím. Záměrem vlády v rámci konsolidačního balíčku ovšem je, ponechat si celých 100% daňového výnosu z online hazardu. Zástupci statutárních měst SMO požadují, aby alespoň 20% bylo nadále ponecháno obcím. Řešením se nabízí návrh, že města, která na svém území hazard nedovolují, ale jak jsme si řekli reálně se provozuje v online prostředí, tak by i tak dostala část z toho co se na hazardu vybere celkově. SMO (komora statutárních měst svazu měst a obcí ČR) s návrhem nesouhlasí, podle ní by měly výnosy zůstat tam, kde je reálná provozovna povolena.

Zamysleme se také and tím, kdo má z hazardu největší užitek a příjem. Jsou to skutečně obce a stát? Daň se přeci platí za registraci přístroje, nikoliv za „výdělek“ z něj.

Nutno také podotknout, že po Itálii máme nejvyšší počet automatů na počet obyvatel, závislost gamblerství se lépe tají, pojí se i s dalšími závislostmi či sociálními problémy. A zajímavé, minimálně k zamyšlení je, že některá města mají kromě vymezeného místa na herny i časově omezenou otevírací dobu. V Soběslavi je jen jediné místo, kde je možné si zahrát – Paluba. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to ale shledal jako diskriminační, bude tedy nutné upravit vyhlášku města a tím bude možné požádat o zřízení herny téměř kdekoliv ve městě. A jak nás informovali na jednání ZM, pokud tedy někdo se záměrem vybudování další herny přijde a splní dané podmínky, tak ani hlasováním na ZM mu tento jeho záměr zakázat nemůže.

Pravdou je, že online hazardu přibývá a že s ním na úrovní obcí nic moc neuděláme, ale i tady je snaha toto regulovat ze strany EU a Evropské komise pro ochranu spotřebitele, protože jsou si vědomi vyšších nákladů než příjmů, které se z části hromadí u jedinců kteří vlastní hazardní zařízení. Není nic jednoduššího než tyto weby zablokovat.

Aktualizace 2/2024 - Na seznamu povolených heren na webu MF není od letošního roku žádná v Soběslavi. – s touto poznámku vystoupil opoziční zastupitel Martin Kákona (Piráti). Správně se i ptal, kde tedy nyní vezmeme peníze na zájmové kroužky pro děti, když nebudeme mít finanční přínos z této herny. To byl totiž jediný argument, který zastánci hazardu měli. Odpovědi jsme se nedočkali, resp bylo nám řečeno, že znovuotevření herny je v řešení.

Autor: 
MUDr. Kateřina Jirousová, zastupitelka města Soběslavi
Zdroj: 
MUDr. Kateřina Jirousová, zastupitelka města Soběslavi