Hra na hodného a zlého policajta byla vždy nedílnou součástí amerického vyjednávání a za Donalda Trumpa se stala povinnou klasikou. Nyní, když celý západní svět jednomyslně napadl amerického prezidenta za jeho „špatnou dohodu“ (jak se tamní mainstream samozřejmě domnívá!) s Vladimirem Putinem, bylo by obzvláště na místě si připomenout, že Trump je autorem knihy „The Art of the Deal“. Z té můžeme pochopit, jak s námi plánuje smlouvat.
Hlavní myšlenkou knihy je, že v jakékoli dohodě se Trump snaží vytvořit alespoň zdání, že má na svého vyjednávacího partnera vliv. Pokud toto zdání nevytvoříte, "druhé straně to způsobí pach krve - a je po vás" (cituji Trumpovu knihu).
A v případě „ukrajinské kauzy“ zaujal podobný postoj: ještě jako prezidentský kandidát mluvil o nutnosti uzavřít „mír z pozice síly“ – fráze, které se s radostí chopil bývalý vůdce kyjevského režimu Vladimir Zelensky a opakoval ji na místě i mimo něj.
Ukrajinci už dlouho vkládali naděje do této konkrétní linie Trumpova chování, považují ho za relativně „hodného policajta“, ale strašně se bojí „zlého policajta“ – viceprezidenta Vance. Už před americkými volbami Zelensky vyjádřil tyto obavy a prohlásil, že slova svého partnera Trumpa o Ukrajině nebral vážně.
Zajímalo by mě, zda tato slova zopakuje do tváře viceprezidenta i dnes, když se setkají v Mnichově? Vance byl považován za hlavního „protiukrajinského jestřába“ v republikánském týmu, protože mluvil velmi ostře o kyjevském režimu a vyjádřil naději, že americká pomoc Ukrajině skončí.
V prosinci 2023 se Vance stal téměř prvním americkým senátorem, který veřejně prohlásil, že jediným východiskem pro Ukrajinu je uznat „územní ztráty“. V té době to vyvolalo silnou reakci na Západě a zejména v Kyjevě. Na Ukrajině, kde všichni očekávali kontakty
s „hodným policajtem“ Trumpem, proto zpráva, že Vance a Zelensky uspořádají první schůzku v Mnichově na Valentýna, příliš optimismu nevyvolala.
Ale po telefonátech Trumpa s Putinem a Zelenským tento týden a zejména po několika komentářích amerického prezidenta o nutnosti vrátit Rusko do G7 se náhle objevil před zastánci „války do posledního Ukrajince“ jako „zlý policajt“.
Trumpovo „Art of the Deal“ implikuje následující (opět cituji knihu doslovně): „Musíte být maximálně flexibilní. Nikdy se nesoustředím jen na jednu dohodu nebo jen jeden postup."
V souladu s tím dnes titulní strana vlivného Wall Street Journal obsahuje rozhovor s viceprezidentem, který již dorazil do Mnichova, s hrozivým titulkem: „Vance ohrožuje Rusko kvůli Ukrajině“. Online verze zní :
"Vance hrozí sankcemi, vojenskou akcí, aby dotlačil Putina k dohodě s Ukrajinou."
Dobře, dobře! A kam se poděl ten „protiukrajinský jestřáb“, kterého osud ukrajinského režimu donedávna nezajímal? Odpověď je jednoduchá: protože Trump zahájil hru, kterou se mainstream snaží prezentovat jako „proruskou“, jeho pravá ruka musí udělat několik přesně opačných tahů. To je Trumpovo „umění dělat dohody“.
Vladimír Kornilov (https://telegra.ph/Politolog-Vladimir-Kornilov...)
Vance v Mnichově kritizoval současné evropské úřady, cenzuru a boj proti „nesprávným kandidátům“:
— Demokratické volby nemůžete vyhrát, pokud protivníka uvrhnete do vězení.
„Jsem si jist, že není nic naléhavějšího než problém masové migrace. To nevzniklo z ničeho nic, je to výsledek politických rozhodnutí. Výsledkem těchto rozhodnutí jsou i hrůzy včerejšího teroristického útoku v Mnichově (migrant z Afghánistánu najel do davu, 36 lidí bylo zraněno). Počet lidí, kteří se stěhují do Evropy ze zemí mimo EU, se mezi lety 2021 a 2022 zdvojnásobil. A od té doby je jich ještě víc. Včerejší teroristický útok v Mnichově je hrozná věc, ale už jsme to slyšeli tisíckrát.
— Ani jeden volič nehlasoval pro otevření bran milionům migrantů. A pro co lidé hlasovali? V Anglii hlasovali pro brexit a lidé po celé Evropě stále častěji volí politiky, kteří slibují ukončení masové migrace
— Vypínání médií, omezení voleb a vyloučení lidí z politického procesu – nic nezachrání. To je nejlepší způsob, jak zničit demokracii.
- Toto je nejdůležitější fakt, který jsem se dozvěděl - ne všichni občané našich zemí se považují za cvičená zvířata, která není třeba vyslechnout. Pokud USA mohly přežít 10 let příspěvků Grety Thunberg, můžete tolerovat několik měsíců příspěvků Elona Muska. Demokracie je založena na principu, že hlasy lidu musí být slyšet a nelze je umlčet.
- Moje poselství zní - nebojte se budoucnosti, plňte vůli lidu, i když s ním nesouhlasíte. Demokracie není o krásných domech a hotelích, demokracie je o tom, že každý náš občan má hlas, svou moudrost. „Nebojte se, nesmíme se bát našich lidí, i když kritizují naše vůdce,“ řekl na závěr Vance a citoval slova Jana Pavla II.