Po vypnutí dodávek plynu přes Ukrajinu 1. ledna tohoto roku mezi domácnostmi, ale hlavně podnikateli stále visí otázka, zda bude mít Česká republika dostatek plynu i nadále. Je pravda, co tvrdí vláda, že máme zaručené dodávky plynu z jiných zdrojů a že není potřeba se obávat?
To je poměrně složitá otázka. Přiblížím vám situaci na konci roku. Na Silvestra do České republiky přiteklo ze Slovenska téměř 13 milionů kubíků, ale větší část spotřeby ČR byla pokryta ze zásobníků, ze kterých jsme čerpali 22 milionů kubíků. Z Německa přiteklo jen 380 tisíc kubíků. Na Nový rok se situace obrátila. Ze Slovenska nic, z Německa 11 milionů kubíků a zbytek spotřeby 17 milionů byl pokryt opět ze zásobníků. To znamená, že v současnosti poměrně drastickým způsobem čerpáme zásobníky. Dnes jsou plné již jen na necelých 60 %. A to je teprve začátek ledna. Největší zima zpravidla přichází až v únoru či začátkem března. Proto jsme dříve mívali touto dobou zásobníky plné na 80 i 90 %. Hlavně ale potřebujme plynulou dodávku plynu z venku, protože zásobníky mají pouze dorovnávat potrubní dodávky, a ne být hlavním zdrojem plynu.
Otázkou ale zůstává, zda Německo, jako tranzitní země, bude ochotné, a hlavně schopné nám dost plynu dodávat. Němci například na Nový rok měli celkovou denní spotřebu 282 milionů kubíků. Česká republika spotřebovala necelých 28 milionů kubíků plynu. Ale ještě den před tím spotřebovalo Německo 323 milionů kubíků a ČR 34,5 milionu. Německo má tedy řádově vyšší spotřebu, a pokud přijde opravdu tuhá zima, bude se Německo logicky starat v první řadě o svou spotřebu, a je pak otázkou, kolik plynu zbude na ČR.
Odkud tedy bere plyn Německo?
Do Německa proudí mix plynu z Norska, Nizozemska a Belgie a relativně málo zkapalněného plynu (LNG), například na Nový rok necelých 17 milionů kubíků. Dostupnost tohoto plynu z LNG se ale objektivně zhoršuje s klesající teplotou mořské vody, která se používá k ohřevu LNG k tzv. regazifikaci (zplyňování). Regazifikace je drahá a energeticky náročná. Navíc, pokud klesne teplota vody v moři pod +15 °C, na regazifikaci se nedá použít mořská voda a plyn se musí ohřívat jinak. Výkon terminálu LNG podstatně klesne a regazifikace se tím dále prodraží. Plyn z LNG, ať již dovezeného z USA, Kataru či z Ruska, je, ze samotné podstaty přeměny plynného stavu na kapalný stav a zpět, mnohem dražší než plyn dovážený pouze potrubím, který je proto lacinější, dodávky jsou plynulé a mnohem méně ekologicky zatěžující.
Co tato situace tedy znamená pro běžného českého spotřebitele?
Pro českého spotřebitele to znamená, že plyn bude dražší, a navíc je otázkou, zda ho bude vždy dostatek. Pokud tekl plyn ze Slovenska, tak bylo jisté, že vždy dorazí. Ale pokud by měl do ČR proudit pouze z Německa, tak dnes je obtížné odhadnout, zda plynu pro Německo i ČR bude dost. Např. tankery, které LNG převážejí, vůbec nemusejí dorazit do evropských terminálů. Protože obchodníci s LNG se chovají skutečně tržně. Klidně tanker přeprodají na moři a on místo do Evropy zajede např. do Asie, nebo třeba až do Číny. Něco podobného v opačném směru se stalo v roce 2022. Tehdy se spousta tankerů původně směřujících do Asie a Číny otočila a plula do Evropy, protože si tehdy Evropa nasadila nesmyslně vysoké ceny za plyn. V domnění, že »tím jako že těm Rusům ukážeme«. Např. v srpnu 2022 se podařilo spekulantům vyšponovat cenu zemního plynu až na 91,- Kč za kubík (parametrická cena OTE). V průběhu let 2023 a 2024 se ceny plynu ustálily i díky velkému množství plynu ve formě LNG dováženého především z USA, Kataru a Ruska.
Američané začali mohutně investovat nejen do těžby plynu, ale i do zkapalňovacích terminálů na LNG. Kdyby ale bruselští úředníci, milující Green Deal, jenom trochu tušili, jak vlastně vypadá frakování, kterým se těží v USA velká část zemního plynu, museli by dovoz tohoto zemního plynu do Evropy zakázat. Frakování není odvozeno od výrazu, že životní prostředí dostává ‚na frak‘, i když je to, bohužel, pravda. Frakování je štěpení horniny vysokým tlakem tím, že se do horniny natlačí křemenný písek s detergenty a kyselinou solnou (chlorovodíkovou) a po několik let je možné z vrtu čerpat zemní plyn. Frakováním se nejen zcela zničí podzemní vody, ale celé území je navíc plné karcinogenů. Z ekologických důvodů je proto frakování v Evropě zakázané.
A to nám v Evropě nevadí, že nakonec tedy nebereme ekologičtější plyn, ale používáme dražší, a navíc velmi neekologický plyn?
Bruselu to vůbec nevadí, nebo se neodváží to řešit a tváří se, že USA jsou na jiné planetě. Ostatně Američané si tím likvidují svoji ekologii, svoji vodu, své ovzduší.
Je to vlastně podobné vztahu Bruselu k elektromobilům. Tam se také nikdo v Evropě nechce dívat, co a jak se kde těží, odkud a jakým způsobem se bere lithium a všechny ty ostatní drahé kovy. My to prostě bereme, že ten elektromobil spadl z nebe, a tím pádem je ekologický a čistý. A můžeme si proto klidně i nalhávat, že se nedobíjí elektřinou z uhlí, přestože u nás se stále téměř polovina veškeré elektřiny vyrábí z uhlí. Je to prostě tak, že svět chce být klamán.
Abychom tedy byli v klidu a spotřebitelé v jistotě, bude potřeba naše zásobníky doplnit. A to je základní otázka – kdo a odkud je doplní a kolik nás to bude stát?
Na tuto otázku nejsem schopný odpovědět, protože ty kontakty na tranzit plynu a nákupy plynu nejsou veřejné. Drahé to ale určitě bude. Německo zrušilo v prosinci zvýšené poplatky za tranzit do okolních zemí, ale stále je plyn z Německa dražší. Přestože je plyn strategická surovina, o plynu u nás nerozhoduje vláda. Doufal jsem, že vláda vyslyší volání odborníků i mé a koupí zásobníky na plyn (z nich dva největší jsem stavěl) a že je začlení zákonem do správy státních hmotných rezerv, stejně jako plyn v nich uskladněný. Bohužel vláda zůstala, jako obvykle, na půli cesty, a byly koupeny pouze zásobníky, které dnes patří pod státní firmu ČEPS. Takže dnes si může vysoutěžit část kapacity zásobníků kdokoliv, třeba zpětně i Německo, i když plyn je základní strategická surovina. Zajímavá byla také nedávno zpráva, která proběhla médii, ve které se měl Jozef Síkela projevit jako génius, když vymyslel, že bychom mohli dostávat peníze za tranzit ze západu na východ, pokud by Slovensko bralo plyn z Německa, i když Slovensko je napojené přes Maďarsko na Turk Stream a má plynovodní napojení i na Polsko. Úplně z té optimistické informace vypadlo, že i pokud by to tak dopadlo, bude to pouhý zlomeček částek, které jsme až donedávna dostávali za tranzit plynu z východu na západ. Od roku 1972 jsme totiž dostávali obrovské peníze za tranzit a mnoho plynu nádavkem. Tento plyn umožnil během padesáti let plynofikaci a industrializaci Československa, Rakouska a Německa.
Na druhou stranu je zde nějaká naděje, že se obnoví dodávky z východu? Evropa potřebuje plynu hodně a nejen Slovensko se nechalo slyšet, že je tento krok minimálně neetický.
Mnoho lidí se diví, já ostatně také, proč slovenský premiér Robert Fico jako odpověď na nepřátelský akt, kterým zastavení tranzitu na Slovensko je, neodpověděl stejně důrazně. Proč na skutečnost odříznutí Slovenska, České republiky a v podstatě i Evropské unie, neodpověděla slovenská vláda zastavením či omezením dodávek elektřiny. Jsem sice pacifista, ale rovnocenní partneři mají na nepřátelské akce odpovědět nepřátelskou akcí, pokud se viník nechce domluvit. Je ale s podivem, že dosud nezakročila Evropská unie, protože Ukrajina porušila přístupové dohody s EU a poškodila členské státy EU. Je to o to horší, že právě Slovensko a Česká republika patří mezi státy, které Ukrajině nejvíce pomáhají.
Pokud se bavíme o elektřině, existuje alespoň u ní možnost zlevnění?
Bohužel v elektřině jsme stále jedničky. V tom nejhorším slova smyslu. O tom se mluvilo a psalo již mnohokrát. My, jako velký výrobce a velký exportér, máme nejlacinější výrobu elektřiny, a přitom nejdražší elektřinu pro spotřebitele, nejen ve V4, ale v celé Evropě. A pokud budou odstaveny uhelné elektrárny, jako základ naší energetiky, bude, bohužel, ještě mnohem hůř. Tím nám vláda vyhrožuje již delší dobu. Důvodem je nejen jejich údajný neekologický provoz. Hlavním důvodem jsou tzv. emisní povolenky, které provoz těchto elektráren velmi silně zdražují. Přitom povolenky nemají na ekologii žádný vliv, naopak jde pouze o spekulativní finanční nástroj a velké neekologické zlo, které dopadá na běžné občany přemrštěnými cenami. Navíc bychom měli vbrzku platit povolenky i na benzín či vytápění domovů. Tuto šílenost Fialova vláda v roce 2022 v Bruselu prosadila a nyní, před parlamentními volbami, nemá odvahu ji uzákonit, a proto nechává tuto, jí v Bruselu vytvořenou, povinnost schválit do českých zákonů až novou vládou po volbách 2025.
Navíc s odstávkou uhelných elektráren by skončila pravděpodobně i těžba uhlí. To ale potřebuje stále 50 % tepláren. Pak by nebylo ani z čeho topit. U nich se sice počítá s přechodem na plyn, ale bude dostupný, a pokud bude, za jakou cenu bude?
Samozřejmě doufám, že pokud dojde k nějakému zásadnímu zvratu na Ukrajině, což bych si přál i z důvodu nesmyslného umírání dalších a dalších lidí, a konečně byl uzavřen mír, budou obnoveny i spolehlivé dodávky laciného plynu. Ukrajinci budou potřebovat tu miliardu dolarů, kterou dostávají ročně za tranzit, na obnovu své země. V podobě Donalda Trumpa vidím naději na mír, což by ve výsledku pomohlo celé Evropě i nám.
A existuje naděje do budoucna?
Ano, nadějí budou volby. Tedy pokud se do parlamentu a do vlády dostanou odborníci a opravdu se naše země začne řídit odborně. Protože ideologie je krásná věc, ale to ať si dělají ideologové. Bohužel ideologové a politologové jsou lidé, kteří jsou odtržení od života a od reality. My potřebujeme opravdové odborníky a zkušené férové politiky.
Přitom kdyby nová vláda byla trošku statečná, tak si myslím, že se dá ještě ledasco zpětně vzít. Nejen odstoupit od povolenek, ale třeba i vypovědět smlouvu na předražený šrot s názvem F-35. Sice bychom zaplatili odstupné, ale stále by to bylo podle mě méně, než by stál dokončený nákup, nová logistika a následný provoz a opravy.
Na druhou stranu ale i případná nová vláda bude vázána nařízeními z Evropské unie a její neustálou snahou o prosazování Green Dealu.
Myslíte Black Deal? Samozřejmě. Bohužel sestava v EU je i po volbách téměř stejná a ve vedení, v Evropské komisi jsou opět spíše ideologové než odborníci. A i když se mnohé z jejich nařízení tváří jako naprosté šílenství, nemyslím si, že jsou skutečně až takoví idioti. Nemám o mnohých z nich vysoké mínění, ale tak hloupí nejsou. Je potřeba za tím vším hledat velký těžký byznys, který je prováděn na účet a úkor Evropy. Evropa trpí, Evropa úpí. Ale těmto lidem je to jedno. Oni si jen plní nehorázným způsobem kapsy. V tom jsou prostě jen miliardy. Desítky, stovky miliard eur.
A nám zatím ujíždí vlak. Vezměme si například Čínu, Ta je již dlouho jedničkou v obnovitelné energii, ale zároveň buduje i ostatní elektrárny, včetně uhelných. A i díky levné energii stahuje výrobu z Evropy. Ta odchází do Číny nebo do USA. A Evropa se stává absolutně nekonkurenceschopnou. Mám z toho jen nepříjemný pocit, že Brusel má šílené zadání zlikvidovat Evropu. Nebo se o to nevědomky snaží. Padá průmysl, včetně velmi důležitého automobilového průmyslu, v problémech jsou zemědělci…
A nebude muset Evropská unie přece jen změnit svou politiku i na základě toho, že se moci ujme v USA Donald Trump?
Naopak to bude ještě horší. Já si myslím, že Trump odstoupí od Pařížské dohody. On prostě ví, že Ameriku nemůže potopit nesmyslnými dohodami. Ale obávám se, že se bude v klidu dívat, jak Brusel Evropu potápí svou ideologií Green (Black) Deal, protože z toho pro Ameriku získá další profit. Na druhou stranu mu to sami velmi usnadňujeme, protože nebude muset vůči Evropě provádět složitou obchodní válku, když se likvidujeme sami. Stoleté evropské společnosti své továrny stěhují do USA, kde je cena plynu pětkrát lacinější než v Evropě a cena elektřiny třikrát. Rád bych se mýlil, ale Donald Trump přesně ví, co říká – America first, a bude se toho držet a klidně nechá Evropu, ať se sama zničí.
A odráží se to i v jeho snaze, aby členské státy NATO v Evropě vydávaly více peněz na zbrojení, protože v rámci sjednocení výzbroje NATO budou evropské státy nuceny nakupovat výzbroj od USA. A na tom USA opět vydělají. Což je možná dobrou zprávou pro svět, protože pak Trump nebude muset rozpoutávat konflikty třeba na Tchaj-wanu. Peníze za zbrojení totiž dostane z Evropy. Což je ale špatná zpráva pro nás, protože to vše budeme ve výsledku muset zaplatit. A proto jedinou šancí, jak demokratickým způsobem zachránit Českou republiku i Evropu, jsou volby a vláda opravdových a odvážných odborníků.