Tak vypadá pamětní deska velikána české a evropské politiky Miloslava Ransdorfa

6. 2. 2024

V předvečer osmého výročí úmrtí historika, filosofa a komunistického politika PhDr. Miloslava Ransdorfa, CSc., (1953-2016) uspořádal OV KSČM v Rakovníku slavnostní odhalení jeho pamětní desky na průčelí budovy OV v Kuštově ulici. Připomíná tohoto rodáka z Petrovic u Rakovníka, jenž působil mj. jako poslanec Federálního shromáždění, Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu.

Ransdorfa jako velkého člověka s obrovskými teoretickými znalostmi před odhalením přiblížil předseda pořádajícího okresního výboru Ctirad Sáček»Vždy nám byl ochoten poradit. Zastavil se u nás vždy, když jel navštívit svou maminku v Petrovicích. Byl to velmi vzdělaný člověk, politik se širokým rozhledem. Měl široké jazykové znalosti, ovládal snad 16 jazyků. Jako svůj koníček sám označoval čtení ve staré řečtině a hebrejštině. Jeden z nejbystřejších intelektuálů.«

Radost, že můžeme vzpomenout na jednoho z nejinteligentnějších lidí své doby, vyjádřila během akce, která se konala v předposlaední lednovou neděli, i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která Ransdorfa poznala v jeho pracovním nasazení poslance a europoslance. Rakovničtí mohou být na svého rodáka patřičně hrdí, řekla před budovou sekretariátu, kde se slavnostní akt uskutečnil. Europoslankyně připomněla, jak média Ransdorfovi nasazovala psí hlavu, neboť se jej bála. »Politická konkurence se bála s touto ‚studnicí informací‘ chodit do televizních debat. Jeho eseje byly promyšlené, a i když s nimi mohl kdokoli i tisíckrát nesouhlasit, neměl většinou moc relevantních argumentů, jak vyvrátit to, co Míla hlásal,« uvedla. Podle ní Miloslav Ransdorf zanechal nesmazatelnou stopu v české a evropské politice, v tomto smyslu byl velikánem. Zanechal, bohužel, i spoustu rozdělané práce, na kterou se snaží navazovat současná komunistická strana.

Ransdorfův rozhled a zápřah byly obrovské: od sociální oblasti, přes historii až po technické záležitosti. Vším procházel jeho zájem zlepšit život občanů, konkrétně a prakticky. Jestli chceme – pokračovala Konečná, aby Mílův odkaz neztratil nic na svém lesku, měli bychom navazovat právě tam, kde skončil, kde svých cílů nestačil dosáhnout. Europoslankyně připomněla, že právě o to usiluje volební koalice do eurovoleb STAČILO!.

Pamětní desku spoluodhalily Kateřina Konečná, Ransdorfova dcera Aneta a jeho sestřenice Jaroslava Pechová. Obě se vyznaly ze svých citů a vzpomínek. Jaroslava Pechová často přemítá, co by asi Míla Ransdorf, který jí byl blízký jako bratr, říkal dnešní době. Aneta Ransdorfová poděkovala, že se tolik přátel setkalo, aby uctilo památku jejího tatínka, který by byl za takovou pozornost velmi vděčen. Vděčnost vyjádřila i za svou matku, Ransdorfovu manželku, která se ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit. »Můj otec se moc těšil, až jednoho dne půjde do důchodu,« uvedla.Usadil by se v Petrovicícha psal by knihu o životě Ježíše Krista. Nikdy se do toho nepustil, protože se prý necítil dostatečně vyzrálým. »Ale vzhledem k pracovnímu nasazení by do důchodu nikdy neodešel…« připustila. Ráda by, aby kromě odkazu jejího otce a jeho myšlenek zůstaly v hnutí i jeho hodnoty jako neskutečná píle, pracovitost, ochota učit se novým věcem a případně i přehodnotit názory, či odvaha stát za tím, co vnímal jako správné.

Vytvořil ji sochař Bartoloměj Štěrba ml. z Kozojed na základě iniciativy předsedy základní organizace KSČM ve Slabcích Filipa Celby. Na úhradu nákladů se složili jednotlivci i stranické organizace ve Středočeském kraji, přispěl ústřední výbor této strany.

Fotogalerie

Autor: 
FOTO – Josef ŠENFELD a Monika HOŘENÍ (autorka textu)
Zdroj: 
https://www.nasepravda.cz/