V. Filip: Ukrajina by měla dodržovat mezinárodní lidskoprávní normy

17. 7. 2023

Advokát JUDr. Vojtěch Filip, někdejší předseda KSČM a bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny, zaslal ukrajinskému velvyslanci otevřený dopis, který se týká věznění ukrajinských antifašistů bratrů Kononovičových. Dopis je v plném znění.

V Českých Budějovicích dne 11. 7. 2023

Vážený pan
Vitalij Usatyj
Velvyslanec Ukrajiny
Charlese de Gaulla 29
160 00 Praha 6

 

Vaše Excelence, vážený pane velvyslanče

dovolte, abych se na Vás obrátil tímto otevřeným dopisem v následující věci, která se týká mých ukrajinských přátel.

Několikrát se k mým rukám dostala prosba o pomoc pro bratry Kononovičovy, kteří jsou pro svou příslušnost ke Komunistické straně Ukrajiny a antifašistickým názorům v tzv. domácím vězení a nemohou se účastnit běžného společenského života. Tato prosba mi došla zejména od poslanců Evropského parlamentu z téměř všech zemí EU, tak od dalších přátel přímo z Ukrajiny. Mám tam přátel velké množství, vzhledem k tomu, že jsem jako advokát v už devadesátých letech minulého století pracoval nejen pro české a německé podnikatelské subjekty často v Kyjevě a dalších městech Ukrajiny. Následně jako poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny jsem se seznámil s řadou dalších významných osobností Ukrajiny v rámci svého politického mandátu.

Bratři Kononovičové se obávají o svůj život, protože byla na sociálních sítích zveřejněna výzva k jejich zavraždění, a to od policejního důstojníka Jevgenie Kravčuka, což považují za skutečnou hrozbu, nikoliv jako nějakou nevážně míněnou nadsázku. Navíc pan J. Kravčuk opakuje tuto výzvu a zveřejňuje i adresu jejich bydliště. Takové výzvy a odsouzeníhodné metody používal nacistický režim v bývalém Německu ve 30. letech minulého století. Výsledek je dobře znám, svět poté žel tonul v hrůzách 2. světové války s téměř 70 miliony mrtvých.

Ukrajina zatím není členským státem Evropské unie, ale usiluje o přijetí, evropské normy lidských práv ji tedy nezavazují, ale je členským státem OSN, a proto by jako závazné měla uplatňovat takové normy, jako je Mezinárodní pakt o občanských právech, který v mnoha článcích dává důraz na základní lidská a politické práva přiznaná všem občanům. Zejména je to právo na život (čl. 6 odst. 1 paktu), na lidskou důstojnost, ochranu soukromí (čl. 9 a 17 paktu), ale i na svobodu slova, právo shromažďovací, právo na politický názor a jeho prezentaci (čl. 19, 22 paktu).

Myslím, že není třeba další argumentace a Vy jako diplomat chápete vážnost jejich postavení a zasadíte se o nápravu této zcela nepřijatelné situace podle nejen ukrajinských zákonů, ale zejména podle závazných norem mezinárodního práva.

 

Autor: 
JUDr. Vojtěch Filip
Zdroj: 
naše Pravda