Rozhovor Haló novin s Hanou Tůmovou, »čtyřkou« sněmovní kandidátky KSČM v Jihočeském kraji. »Pokud budeme nadále jako národ rozhádaní, neovlivníme dění ani ve světě, ani u nás doma«.
Patříte k mladým kandidátům, je vám 36 let. Co vás do politiky přivedlo?
K politice mě přivedl už otec, který byl také politicky činný, byl za KSČM v zastupitelstvu obce i kraje a kandidoval i do Poslanecké sněmovny a Senátu. Mě samotnou vždy lákala a stále láká možnost ovlivnit dění kolem nás a zlepšit naše životy.
Co jste dělala doposud? Jak byste se čtenářům představila?
Vystudovala jsem střední školu, obor veterinární prevence, poté magisterský a doktorandský program na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ještě při škole jsem začala podnikat v oblasti obchodu. V minulém volebním období jsem byla zvolena do Zastupitelstva Jihočeského kraje, kdy ČSSD uzavřela koalici s KSČM. Po útocích a nařčení našich členů zvolených do rady kraje jsem vystřídala Václava Kučeru na pozici člena rady zodpovědného za životní prostředí a zemědělství. Ačkoliv jsem byla prakticky politickým nováčkem, byla to velká výzva, kterou jsem přijala.
Zpočátku jsem dělala chyby, ze kterých jsem se poučila, a úspěšně dokončila volební období. Tato funkce mě mnohému naučila a získala jsem neocenitelné zkušenosti, které teď mohu využít jak ve své práci, ke které jsem se vrátila, tak i v práci obecní a krajské zastupitelky. S v případě zvolení do Poslanecké sněmovny i tam.
Čemu byste se případně ve sněmovně chtěla věnovat?
Jelikož jsem vystudovala zemědělskou fakultu, ráda bych se věnovala problematice zemědělství. I když jsem se zemědělství přímo nikdy nevěnovala v praxi, protože v době, kdy jsem končila studium, bylo zemědělství v krizi a nebyla aktuálně žádná pracovní příležitost. Ale srdcem jsem stále zemědělec. Přestože si to mnozí neuvědomují, zemědělství nás živí. Na naše stoly se dostávají ve velkém potraviny ze zahraničí, ale bohužel jejich kvalita zdaleka neodpovídá kvalitě stejných produktů v zemi původu. Proto jsem i jako radní maximálně podporovala regionální potraviny. Jsou to produkty z našeho okolí a většinou velmi kvalitní. Ano, jsou i dražší, ale když se podíváme například na cenu masa, masný výrobek, pokud je opravdu z masa, zákonitě nemůže být levnější.
Jaké bude podle vás hlavní téma těchto voleb? »O co v nich jde?«
Samozřejmě získat co největší podporu voličů, a tím získat dostatečný mandát na prosazování našeho programu a moci tak ovlivnit dění v naší zemi. Celý svět se v současné době zmítá v obrovské morální, sociální (migrační vlna) a politické krizi, a tudíž jsme ohroženi v nejbližší době možnou novou hospodářskou krizí. Nechci jen přihlížet. Ráda bych se podílela na řešení těchto problémů, i když to nebude jednoduchý úkol. Přestože jsme malá zemička v srdci Evropy, bude-li náš hlas jednotný, jeho síla může být slyšet po celém světě. Pokud ale budeme nadále jako národ rozhádaní, neovlivníme ani dění u nás doma.
Jak se vám líbil výkon vlády ČSSD, KDU-ČSL a ANO? Jak byste ji oznámkovala?
Ještě před pár týdny bych ji při lehkém přimhouření oznámkovala známkou 3. Ale po nedávné vládní pseudokrizi bych rozhodně udělila nedostatečnou. Téměř po celou dobu funkčního období, i přes programové rozdíly, vláda celkem obstojně fungovala. Ne vždy vše, co schválili, bylo ku prospěchu, ale tak už to bohužel bývá. Tato vládní krize, kterou vyvolali půl roku před volbami, byl však jen zbytečný akt chlapské ješitnosti.
Výzkumy veřejného mínění prozatím pro podzimní volby favorizují hnutí ANO. Většinou vede s velkým náskokem. Čím si podle vás Čechy tak získalo?
Hnutí ANO rovná se pan Babiš, který svým vstupem do politiky okouzlil mnoho lidí tím, že »on je bohatý a nepotřebuje krást«, a tudíž bude dělat politiku pro lidi. Ale řekněme si upřímně, jakou jinou výraznou tvář toto hnutí má? Půjdou snad lidé volit hnutí ANO nebo jiného člena tohoto hnutí? Opak je pravdou, všichni napříč republikou, kteří dají svůj hlas hnutí ANO, volí pana Babiše, i když on může kandidovat pouze v jednom kraji.
Jaký je největší problém Jihočeského kraje? A šlo by ho vyřešit ve sněmovně či ve vládě?
Jedním z velkých problému je dopravní infrastruktura. Máme zde rozestavěné hned dvě dálnice D3 a D4. Důležité je dostavět je, napojit na obchvaty měst, ale i na navazující dopravní infrastrukturu Německa a Rakouska. Neméně důležité je stavět obchvaty i dalších měst, která neleží přímo v koridoru zmíněných dálnic, abychom odlehčili městským centrům od nákladní dopravy. Nejlepší by bylo nákladní dopravu nasměrovat na málo využívanou železnici, ale to je ještě běh na dlouhou trať.
Jihočeský kraj spolu se Západočeským mají ještě jeden velký problém, a to Národní park Šumava. V jednom zákoně řešit všechny české národní parky je pro jejich nesourodost nesmysl. Můžou zde být vyhlášeny, ale v jiných samostatných právních předpisech by měla být specifikována jejich ochrana. Vždyť Šumava, Krkonoše či Podyjí jsou diametrálně odlišné oblasti, které trápí specifické problémy. Na Šumavě je to v současné době především problém se zalesněním po kůrovcové kalamitě. Další problém je v omezení práv obcí, jejichž katastr je na území, anebo v těsném sousedství národního parku.