Jiří Valenta: Macron, migrace a plyn

8. 7. 2017

Francouzský prezident Emmanuel Macron se velice rychle po svém zvolení vyprofiloval jako jeden z hlavních podporovatelů evropského superstátu, ke kterému bychom měli, alespoň podle něj, co nejrychleji dospět. »Přirozeně« pod vedením Francie a Německa! Na suverenitu a svébytnost jiných členů EU se již v jeho úvahách nebere pražádný ohled.

O tom naposledy přesvědčil na summitu EU, kde se na adresu středoevropských zemí vyjádřil opět velice kriticky. Před novináři kritizoval »zrádný a cynický přístup« východoevropských politiků, kteří prý »Unii využívají pouze k čerpání peněz, aniž by respektovali její pravidla, a za to by prý měli se svými zeměmi pykat«. Macronovy výrazové prostředky jsou však, a nejen v tomto ohledu, zcela nepřípadné a nevhodné, neboť ČR, ani další státy, nejsou podřízenými koloniemi Francie anebo Německa, jsou stejně rovnoprávnými členy EU jako tyto země. A jestli ony mají vlastní problémy s nezvládnutou migrací, neboť dlouhodobě a zcela nesprávně aplikují multikulturalistický přístup, dnes již obecně považovaný za dysfunkční, je to pouze a jen jejich věcí. Neregistroval jsem ani, že by v rámci EU nám také nějak pomáhaly s migrační vlnou vedenou na naše území z Ukrajiny či například Balkánu.

Macronův arogantní výrok je tedy nutno dešifrovat především jako kritiku dlouhodobých výhrad zemí V4 vůči povinnému přerozdělování migrantů. A nejvíce se v reakci na jeho totalitaristicky podbarvené výpady vymezilo Polsko, a to slovy státního tajemníka pro EU Konrada Szymanského, který oficiálně upozornil na nevhodnost takovýchto formulací. A není se co divit, protože právě Polsko a Slovensko dostaly v nedávné době dotaci ve výši 108 milionů eur na propojení plynovodních systémů a Macron jim to nyní »nenápadně« připomněl. Poslušnost evropské centrále přece musí, alespoň v jeho pojetí, být trvale přítomna!

Loni zbudovaný terminál na zkapalněný plyn u polského města Świnoujście by měl být do roku 2020 spojen se slovenskou sítí přípojkou 164 kilometrů dlouhou a měl by zajišťovat přenos až pěti miliard krychlových metrů plynu ročně. Diverzifikace, tedy vyšší variabilita dodavatelů plynu a omezení závislosti na Rusku, je jedním z dlouhodobých hospodářských cílů Polska. Jeho tak nyní do jisté míry očekávaný »antilský« postoj může země ještě v rámci EU navíc velice dobře zobchodovat s něčím, co se zmíněnou »plynovou strategií« na první pohled ani vzdáleně nesouvisí. A tím jsou eventuální ústupky ze strany Bruselu související s povinným přijímáním nelegálních migrantů. Polsko tak může »zabít dvě mouchy jednou ranou«!

Autor: 
Jiří VALENTA, vedoucí kandidát KSČM do Poslanecké sněmovny v Plzeňském kraji
Zdroj: 
halonoviny.pdf