Do Poslanecké sněmovny PČR kandiduje rekordní počet stran

17. 8. 2017

Do sněmovních voleb se letos přihlásilo 31 volebních uskupení. Je to nejvíce v historii samostatné České republiky a o sedm více než při minulých, předčasných volbách v roce 2013.

Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu, kde volební uskupení mohla do úterních 16.00 nominovat své adepty na poslance. Podobně jako v minulých letech ne všechny strany přihlásily své kandidáty ve všech krajích.

»Překvapilo mne, kolik politických stran v letošním roce kandiduje, protože po dlouholetých zkušenostech ty malinké politické strany vidí, že šanci prakticky nemají,« uvedl první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek s tím, že mnohdy se nejspíš snaží pouze zviditelnit či se jedná o přípravu různých »osobností« kupříkladu pro senátní volby. »Myslím si, že letošní volby budou o tradičních stranách, které už si parlamentem prošly,« doplnil Šimůnek, který současně věří, že lidé dokážou zhodnotit práci KSČM.

Nominace předložily téměř všechny dosavadní sněmovní strany, tedy ČSSD, ANO 2011, KSČM, ODS, TOP 09, KDU- ČSL, Starostové a nezávislí a Tomio Okamura se svým novým uskupením Svoboda a přímá demokracie. Kandidují ve všech krajích, podobně jako Česká pirátská strana, Strana zelených nebo Strana svobodných občanů. Některá uskupení se ovšem nominovala jen v Praze či na jižní a severní Moravě. Jiná, jako například parlamentní Úsvit - národní koalice, už do volebního klání nejdou.

Do voleb chce tradičně zasáhnout řada nově vzniklých uskupení, ať už Realisté, znovu založená Občanská demokratická aliance nebo uskupení vytvořená bývalými představiteli jiných stran. Někdejší místopředseda TOP 09 Pavol Lukša založil stranu Dobrá volba 2016, bývalý blanenský senátor ODS Vlastimil Sehnal pak hnutí Sportovci pro společnost.

V seznamu nominovaných figuruje například hnutí Radostné Česko, ve které se přetvořila stejnojmenná organizace brojící proti elektronické evidenci tržeb. Spíše k propagaci svých cílů a záměrů by mohla využít volby pražská Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí nebo teprve před týdnem zaregistrovaná Unie hrdosti, aktivity, vlastenectví, empatie a lidskosti 2017, ve zkratce Unie H.A.V.E.L.17, která kandiduje jen v Praze a středních Čechách a v registru nemá ani zapsané vedení.

Největší výběr by měli mít voliči v hlavním městě, kde bylo předloženo 29 kandidátek - o osm více než před čtyřmi lety. Ve středních Čechách kandiduje 26 seskupení. V Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji si lidé budou vybírat z 25 stran a hnutí.

Na Vysočině a ve Zlínském kraji se k volbám přihlásilo 24 uskupení, v Pardubickém a Libereckém kraji 23 kandidátek, v Královéhradeckém o jednu méně. Nejmenší výběr budou mít v Karlovarském kraji, kde se nominovalo 20 volebních stran.

Platit to bude v případě, že podané kandidátní listiny budou vyhovovat požadavkům volebního zákona. Krajské úřady a pražský magistrát o registraci kandidátek rozhodnou nejpozději 1. září. Volby se uskuteční 20. a 21. října.  

Autor: 
(cik)
Zdroj: 
halonoviny.pdf