My jsme zavedli sankce proti Rusku a USA si tam nasmlouvaly zakázky. Nenechte si diktovat od byrokratů, nabádá Vojtěch Filip

10. 9. 2017

V prvé řadě Filip zdůraznil, že je třeba tlačit na růst mezd. „V České republice máme evropské ceny, ale žel české mzdy, které dosahují 40 procent mezd evropských,“ rozčiloval se hned na úvod Filip. Třeba minimální mzda by měla být podle jeho názoru ještě asi o tři tisíce vyšší, než je dnes. Současný ekonomický růst to dovoluje, byť nemusí trvat věčně. „I když už jsme zaznamenali některé články bankéřů, že příští krize bude mnohem horší, než si představujeme,“ varoval dál předseda KSČM.

Není to ale jen o mzdách. Měli bychom trvat také na tom, že když už platíme za potraviny ty samé peníze jako Němci, o čemž je Filip přesvědčen, tak bychom měli mít potraviny stejně kvalitní.

Současně je třeba sáhnout do daňového systému. Podniky se sto miliony korun obratu by měly platit daně na úrovni 25 procent. Silně diferencovaný systém mají i v Japonsku a tamní ekonomika podle Filipa funguje dobře, takže bychom se mohli inspirovat právě tam.

Beze změn bychom mohli ponechat důchodový systém. Pokud se má něco změnit, tak možná zvýšit důchody, protože když lidé čtyřicet let pracují, zaslouží si podle Filipa vyšší důchod než jen 40 procent průměrné mzdy. Změnit bychom měli systém českého školství, abychom neprodukovali nezaměstnané a nezaměstnatelné absolventy. Jen zaměstnaní absolventi přispívají do důchodového systému. Současně by prý nebylo od věci vrátit se k jednotným osnovám, aby se lidé mohli stěhovat za prací a nemuseli se bát, že jejich dítě poznamená, když přestoupí ze školy na školu.

Pár slov padlo také k Evropské unii. Evropský proces považuje za objektivní a nevidí důvod proti němu bojovat. Na druhé straně bychom měli odmítnout evropskou byrokracii.

„Nemůžeme si přece nechat diktovat od byrokratů, jak se máme chovat. Jestli máme mít takovéto zákony, jak máme chránit velryby, teď to možná malinko přeháním. Anebo jestli máme mít takovou subsidiaritu, tedy návaznost našich právních norem na evropské normy, abychom měli poměrně jednotné právní prostředí. Ale také, abychom si určitým způsobem zachovali svou identitu českého národa. Pokud by se Evropská unie federalizovala a zglajchšaltovalo by se to prostředí, tak by už nebyla tím místem, kde by národy opravdu vytvářely obrovskou kvalitní kulturní historii,“ varoval Filip.

Následně Evropské unii vyčetl, že přijala protiruské sankce. Zaprvé je považuje za neefektivní a za druhé se mu podle jeho slov ani trochu nelíbí, že Spojené státy tyto sankce využily na úkor EU.

„Když jsme se podívali na výsledek sankcí, tak už rok po jejich zahájení evropské země včetně Británie ztratily na ruském trhu osm procent svých výkonů. Spojené státy americké na tomtéž trhu při sankcích, které nařídily, vydělaly deset procent. Obsadily v podstatě trh uvolněný evropskými zeměmi. Nepřipadá vám to podivné? Já jsem zásadně proti tomu,“ zlobil se Fililp.

Když už Rusko nemůže obchodovat s EU, obchoduje např. s Čínou, což Filip považuje za logické. I on je stoupencem obchodování s Čínou, protože je jasné, že svět už neřídí jediná mocnost, máme tady multipolární svět a je to dobře.

Pár slov padlo také k alternativním informacím, které komunisté sledují. Nechtějí se informačně uzavírat tak, jak se to dělo před rokem 1989. Zdá se mu totiž zajímavé např. to, jakým způsobem byly oddluženy banky v Mexiku.

Autor: 
Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Zdroj: 
Parlamentní listy (vítr)