Soňa Marková: Nezvyšovat spoluúčast pacientů

22. 9. 2021

Ambulantní specialisté odmítli úhradovou vyhlášku, kterou ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení. Varují, že při navrhovaných úhradách nebude možné udržet kvalitu a dostupnost péče.

Specialisté upozorňují, že jejich ordinace plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří odkládali vyšetření nebo mají přetrvávající potíže po COVID-19. Náklady jim podle Sdružení ambulantních specialistů (SAS) zvedají i inflace a rostoucí ceny energií. Sdružení o tom informovalo v tiskové zprávě.

Segment, který nesouhlasil v dohodovacím řízení se zdravotními pojišťovnami s navýšením všem oborům o 4,5 procenta, žádá ministerstvo, aby návrh úhradové vyhlášky upravilo. Navrhované úhrady jsou podle předsedy SAS Zorjana Jojky postaveny na myšlence, že specialisté mají »více pracovat za méně peněz«, ale méně předepisovat léky, zdravotnické prostředky či laboratorní a RTG vyšetření.

Jojko odhaduje, že segment ambulancí bude v příštím roce nejzatíženější. »Jde hlavně o případy, kdy u pacientů přetrvávají potíže po prodělaném onemocnění covid-19, a pak také o lidi, kteří svou návštěvu u lékaře kvůli pandemii odkládali,« uvedl. Péče o tyto většinou komplikované pacienty je podle něj výrazně dražší a náročnější. »Ministerstvem zdravotnictví navržené hodnoty bodů a koeficientu v úhradovém vzorci na předpokládaný rozsah péče zcela jistě nestačí,« tvrdí specialisté.

Nezvyšovat spoluúčast pacientů

Do vyšších nákladů ordinací se podle nich negativně promítá také inflace a s ní spojený nárůst cen. »Velmi rychle nám zdražuje vše, co potřebujeme pro provoz ambulancí, a tedy poskytování péče pacientům. Již dnes například platíme za elektřinu až o deset procent víc než loni,« uvedl Jojko. Varuje, že při navrhovaných úhradách nebude možné udržet kvalitu a dostupnost péče.

Stínová ministryně zdravotnictví za KSČM Soňa Marková pro náš list uvedla, že náklady na provoz se zvyšují všem poskytovatelům zdravotní péče tedy i těm, kteří se již se zdravotními pojišťovnami dohodli na svých úhradách. Všem také narostlo množství práce v důsledku péče o covidové pacienty. »Je důležité, aby všechna péče, kterou pacienti potřebují, byla řádně hrazená ze systému veřejného zdravotního pojištění tak, aby nebyla zvyšována jejich spoluúčast. To je pro KSČM priorita,« zdůraznila Marková. Je přesvědčena o tom, že ministerstvo by mělo přistoupit na rozumný kompromis.

Pojišťovny hradí ordinacím vykázané výkony, každý má určitý počet bodů. Základní hodnota každého bodu je nyní 1,03 koruny, ambulantní specialisté žádají 1,06 Kč. Zvýšit by se podle nich měl také z navržených osmi procent na 15 procent limit, který budou mít na léky a zdravotnické prostředky navíc proti roku 2019.

»Ambulantní specialisté jsou jediný ze 14 segmentů, který měl v dohodovacím řízení požadavky přesahující možnosti systému,« uvedl na dotaz ČTK už v červnu po uzavření dohodovacího řízení za ministerstvo zdravotnictví Martin Novotný z tiskového oddělení. Segment, který se v dohodovacím řízení s pojišťovnami nedohodl, nemůže mít podle něj lepší podmínky než ostatní, kteří se dohodli.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Haló noviny / Janka Dubníčková