Výměna

30. 6. 2022

Dvěma poddaným jejího Veličenstva královny Alžběty, kteří si na Donbase zastříleli, vyměřil za jejich zločiny soudní tribunál Doněcké lidové republiky trest nejvyšší. Zahraniční zabijáci nemají stejná práva jako zajatí ukrajinští vojáci. Velká Británie to ví a nemá k dispozici žádné páky, jimiž by své státní příslušníky vymanila z rukou doněcké spravedlnosti a zachránila jejich životy před exemplárním trestem. Ruská federace, která by mohla být prostředníkem, už není členem Rady pro lidská práva v OSN, kde by se kauza odsouzených Britů dala projednávat a »zobchodovat«. Česká republika, která v lidskoprávní radě OSN nahradila vyloučené Rusko, jeho nepřítomnost nevyvažuje, spíš naopak. Vždyť sama oficiálně podporuje své domácí »dobrodruhy«, kteří si na Ukrajinu nadšeně odjeli zastřílet, a slíbila jim po návratu beztrestnost, ale pokud se stanou terčem či padnou do zajetí, pouze je opláče v médiích.

Má snad britská královna (a její premiér a tajné služby a diplomacie) pro záchranu svých odsouzených připravenou nabídku, která by opovrhovaného prezidenta RF, jehož jméno je stavěno na roveň Hitlerovi, obměkčila natolik, že by se rozhodl orodovat u doněckých představitelů, aby odsouzené použili k výměně a tím jim zajistili život? Zdánlivě ne, neboť na území Velké Británie žádní zajatí ruští vojáci nejsou.

Existuje však muž, držený v londýnském kriminále a čekající na to, zda vláda Jejího Veličenstva využije své pravomoci a odmítne jej vydat k trestnímu stíhání do USA. Jmenuje se Julian Assange a je to tzv. vězeň svědomí. Tento původem Australan nikoho nezabil. Pouze na internetu zveřejňoval důkazy o zločinech americké armády proti civilistům na »dobytých« územích a informoval o asociálních činech významných osob. Takovým zvěstovatelům se Impérium mstí, aby ukázalo jejich případným následníkům, že šířit pravdu je životu nebezpečné. Četné demonstrace před britskými ambasádami, petice a dopisy (podepsané i českými občany) žádající propuštění Assangea byly vrchností Velké Británie dodnes ignorovány. Jako by osud člověka, který překročil meze odvahy a předal svědectví o temném zákulisí světa našeho vezdejšího, byl předem dohodnutý, po pravomocném soudním verdiktu se čeká jen na jeho odklepnutí britskou vládou.

Šířit pravdu je životu nebezpečné

Řada světových osobností včetně uznávaných právníků sdílí obavy, že v případě J. Assange se jedná o politický proces a že mu ve Spojených státech může hrozit za jeho šíření pravdivých informací doživotní vězení, či dokonce trest smrti. Z fotografií a videí na internetu je zřejmé, že psychické i fyzické chátrání tohoto novodobého Prométhea stále pokračuje a není boha, který by jej dokázal zachránit.

Na rozdíl od Edwarda Snowdena, který unikl odsouzení v USA tím, že získal časově neomezený azyl v Rusku, Julian Assange je v nevýhodě, neboť ve svých materiálech zveřejňoval i důkazy o praktikách, které užívali a jimiž se obohacovali ruští oligarchové, čímž se i v RF stal personou non grata. Nicméně časy se rychle mění a zdá se, že hájení těchto »žraloků« v současném Rusku (dočasně?) pominulo. Přinejmenším je zřejmé, že běžný občan RF necítí účast se zbohatlíky, jejichž jména se ocitla na seznamu (Západem) sankcionovaných Rusů. Za této nové situace je možné, že výměnu vězně svědomí za dva britské žoldáky by ruští občané (ani ti z Donbasu) nevnímali jako zákulisní handl, ale jako názorný příklad toho, jak lze obranu svobody slova uplatnit v praktické diplomacii. Neboť umění diplomacie spočívá nejen v malých vytrvalých krůčcích, ale někdy i ve velkorysých gestech.

Než si ten politický thriller s pracovním názvem Výměna v duchu natočíme a dojmeme se jeho happyendem, musíme zvážit odpovědi na následující otázky:

1. Dokážou ruští zpravodajci, kteří prý monitorují i česká alternativní média, vyhodnotit tento článek jako podnětný?

2. Je naděje, aby mainstreamem a jeho válečnou propagandou proti Rusku zmanipulovaní Evropané a Američané prozřeli, pochopili přesah výměny a veřejně odmítli další dodávky zbraní na Ukrajinu?

3. Je zahraniční politika Velké Británie natolik suverénní, aby si mohla kvůli výměně svých dvou občanů dovolit zmařit pomstu, kterou chce deep state exemplárně vykonat na Assangeovi?

4. A co Julian Assange? Má ještě sílu přijmout takovou šanci (pro sebe a svou rodinu) a stát se z vězně Jejího Veličenstva králem rybářem třeba na Krymu?

Milí čtenáři, pokud jste si na všechny předchozí otázky odpověděli kladně, pak vás vítám do klubu idealistů a snílků. Lidí, kteří i po všech trpkých zkušenostech věří, že tento náš svět vezdejší stojí za to zachraňovat a podle svých možností a elánu se o to znovu a znovu pokoušejí.

Autor: 
Lenka Procházková, spisovatelka
Zdroj: 
Naše pravda