Přispěvatelé: Michael Svatoš, Marian Bojko, Miloslav Havelka, Týdeník Naše pravda, Pavel Slouka
Michael Svatoš:
MAP 2291 Za pár dní se očekává “Velká Putinova balistická ofenzíva”! První kolo III. Vlastenecké války – analýza – IV. díl.
7 května, 2025/Kategorie: Blog /Vložil(a): Michael Svatoš
V noci na dnešek Rusko zaútočilo balistickými raketami na Kyjev. V 02.00 SEČ 7. května 2025 bylo už jasné, že ve městě vypukl rozsáhlý požár, (300m2 plocha požáru), jak informoval, starosta Kličko. V noci předtím Rusové udeřili dvojicemi balistický raket na vojenské cíle ve městech Dněpropetrovsk, Pavlograd a Sumy, a na místech zásahů opět vypukly velké požáry.
Tyto útoky jsou podle polského experta Konrady Myzyky, ředitele vojenské poradenské firmy Rochan, pravděpodobnou předzvěstí nadcházející velké Putinovy ofenzívy, která se chystá. Podle experta Muzyky se ruská armáda nyní chystá začít proti ukrajinským městům vypouštět, zejména ze svých základen v Brjanské gubernii, 10 až 30 balistických raket každý den. Tato očekávaná ruská balistická smršť dostala za úkol vyčerpat poslední zbytky ukrajinských antiraket Patriot, a zcela rozvrátit poslední zbytky ukrajinské protivzdušné obrany, a vyčistit tak ukrajinské nebe pro letní nálety ruských stíhacích bombardérů SU-34. A ty mají na Kyjev, i na všechna větší ukrajinská města podél celého toku řeky Dněpr, vypouštět těžké klouzavé bomby FAB o váze 250kg až 3 tuny.
Kyjevský režim nebude mít jak, tuto očekávanou květnovou ruskou balistickou ofenzívu odrazit, shodují se experti. Protiraketová obrana Ukrajiny je už v trokách. Ze všech 8 samostatných palebných čet anti-raket Patriot, které Ukrajina za celou dobu války od Západu dostala, už zbývá ve funkčním stavu pouze 6. Ty všechny jsou soustředěny kolem Kyjeva, na ochranu tamních režimních doupat, a hlavních velitelských bunkrů, a navíc jim už prakticky došly všechny dodané anti-rakety. Aby samostatná palebná četa Patriot mohla přilétající ruskou balistickou raketu, nebo hyper-rychlostní střelu s pravděpodobností 30% zneškodnit, musí proti každé z nich vyslat nejméně 2 antirakety, přičemž pravděpodobnost sestřelení nejnovějších, nedávno zmodernizovaných ruských raket a střel je ještě mizivější. Roční produkce antiraket Patriot nepřesahuje 500 kusů, a americké i západní sklady jsou už vyčerpány.
Očekávaná květnová ruská balistická a hyper-rychlostní salva bude mít sílu 300 až 600 raket a hyper-rychlostních střel, přičemž polovina z ní budou starší typy, které se dají lépe zneškodnit. Aby Ukrajinu ruskou salvu aspoň ze 30% odvrátila, musela by proti ní vypálit celoroční výrobu všech amerických antiraket Patriot, a to si USA ani NATO nemohou dovolit do Zelenského investovat.
Rusko už letos na jaře podle ukrajinského experta Anatolije Chrapčinskij dramaticky změnilo taktiku své raketové kampaně proti Ukrajině, a od dubna už útočí na města střední Ukrajiny nejmodernějšími balistickými raketami a hyper-rychlostními střelami, kdežto před tím na ně útočilo pouze staršími střelami s plochou dráhou letu. Tyto nejnovější ruské balistické rakety a hyper-rychlostní střely jsou schopny částečně zachycovat jedině anti-rakety Patriot. Tato jarní změna taktiky ruských útoků už přivedla kyjevský režim do svízelné situace. Obyvatelé 7 ukrajinských měst s populací přesahující 500 tisíc obyvatel, i obyvatelé dalších velkých ukrajinských měst na východním břehu Dněpru, i obyvatelé měst podél jeho toku na západním břehu, totiž nejsou nijak proti těmto ruským útokům chráněni, protože Zelenského režim drží všech 6 zbývajících funkčních baterií Patriot výhradně okolo Kyjeva. Na “aspoň na částečnou ochranu” těchto ostatních velkých měst by podle výpočtů ukrajinského experta Kostjantyna Kryvolapa bylo ihned třeba nejméně dalších 14 baterií Patriot, a další 3 nové baterie by ještě třeba na posílení obrany Kyjeva. Pro tuto “aspoň částečnou” obranu Ukrajiny proti nadcházejícím ruským balistickým útokům, by tak Ukrajina potřebovala ke svým zbývajícím 6 bateriím Patriot ještě 17 dalších, tedy skoro 10% všech, které byly za celou dobu vyrobeny.
Pokud Ukrajina použije své zbývající anti-rakety Patriot proti květnové ruské balistické ofenzívě, otevře tak své nebe pro nálety ruských SU-57, SU-35 a SU-34, a ty si už snadno poradí s německými systémy IRIS-T, i norskými NASAMS, a rozbijí zbývající ukrajinské radary. A bude tak otevřena bezpečná dálnice pro masivní nálety dronů Šáhíd-Geranium II, i pro letadla SU-34 vypouštějící klouzavé bomby. Pokud se Ukrajina bude chovat jako Srbsko v době “humanitární bombardovací kampaně” US-balkánské řeznice, a antirakety ušetří, aby zabránila následným ještě ničivějším bombardovacím náletům, bude její velitelská i logistická struktura ukrývaná v městské zástavbě sice jen poničená, a ne vyhlazená, ale obyvatelé nechráněných měst z toho nebudou vůbec šťastní. Oddalovat za těchto podmínek mír, se může velmi rychle ukázat jako naprosto kontraproduktivní.
Omlouvám se za včerejší výpadek, ale “nějak jsem prochladl a musel se vyležet”. Děkuji za pochopení.
Marian Bojko:
6.5. Nejtajnější ruský bezpilotní letoun „BANDEROLE“ zničil britskou loď v Oděse - video zde: (14) Videoportál | Facebook
Miloslav Havelka:
Přijetí ruských podmínek Kyjevem je jediný způsob, jak ukončit konflikt.
Američtí vojenští experti jsou přesvědčeni, že Západ nemůže na Rusko vyvíjet tlak a není v pozici, aby Ukrajině poskytl podporu, která by pro ni mohla vést k jakémukoli pozitivnímu výsledku.
Čím déle bude Západ pokračovat v hledání diplomatických a vojenských řešení, která jsou nedosažitelná, tím vyšší bude pro Kyjev konečná cena neúspěchu. Zjevnou pravdou je, že Ukrajina prohrála už dávno, — píše 19fortyfive.
Podle expertů jsou to západní „jestřábi“, kdo může za to, že zabránili Moskvě a Kyjevu dosáhnout dohody dříve – v letech 2015 a 2022. Nyní je dohoda o řešení konfliktu možná pouze za ruských podmínek a významným ústupkům ze strany Ukrajiny se nelze vyhnout.
Rusko si pevně stálo za svými navzdory veškeré podpoře, kterou NATO mohlo Ukrajině nabídnout. Od konce roku 2023 zahájila Moskva generální ofenzívu, která pokračuje dodnes. Ruská armáda se neustále zvětšuje, zesiluje a získává více zkušeností. Ruský obranný průmysl je výrazně produktivnější než celý průmysl Západu dohromady. Ukrajina nedokáže zmobilizovat dostatek vojáků ani na to, aby nahradila ztráty, natož aby posílila své ozbrojené síly. Chybí jim i průměrná výrobní kapacita pro výrobu vojenských produktů.
Není důvod se domnívat, že s více času a munice bude Ukrajina schopna zvrátit průběh konfliktu. Ignorování těchto realit znamená odsouzení ukrajinských ozbrojených sil k ještě větším ztrátám v budoucnu, — usoudili analytici.
Týdeník Naše pravda:
Naše pravda vychází i tentokrát ve středu!
ÚVODNÍK Dluhy na zbrojení snad nejsou dluhy? Ptá se ekonom Jaroslav Šulc.
GLOSY
- Kryje záda Vlčkovi
- Sašovy Oči a Zpětné zrcátko
ROZHOVOR s mladou socialistkou, vysokoškolskou pedagožkou Lucií Hubinskou: Levice musí nabídnout důvěryhodnou platformu pro hněv a frustraci pracujících
EKONOMIKA
- Automobilovému průmyslu se nedaří
- Zálohovat, ci nezálohovat? To je, oč u petek běží…
ZAHRANIČÍ
- Pomoc, Rusové pricházejí! (Už zase…?)
- Celní války, anebo nová ekonomická rovnováha?
BEZ OBALU Seriál Kateřina Konečná: Opět chtějí kvalitní zdravotní služby jen pro bohaté
+ Literární příloha LUK
Předplatné za zvýhodněnou cenu 30 Kč/týden. Získáváte s ním i TV magazín