GUE/NGL znovu potvrdila svůj postoj, že v průběhu jednání o brexitu musí být zaručena práva občanů Evropské unie (EU) a Velké Británie (VB) a mírová dohoda z Velkého pátku v Severním Irsku.
Předsedkyně GUE/NGL Gabi Zimmerová minulou středu při klíčové debatě hovořila o tom, jaký dopad bude mít vystoupení VB z EU a co je v této věci potřeba udělat. »Doba nezodpovědných demagogů, jako byl pan Farage a jemu podobní, již skončila. To je nadevše jasné. Nadešel čas pro ty, kteří spolu jednají uvážlivě, důstojně a spravedlivě tak, abychom byli schopni dosáhnout dohody mezi VB a EU a v budoucnu spolupracovat jako přátelé.« »Tato odluka nám zcela jasně ukazuje,« pokračovala, »jak hluboké a rozsáhlé vazby jsou mezi všemi členskými státy - pokrývá všechny oblasti života. Také to ale ukazuje, jak je zbývajících 15 měsíců neuvěřitelně krátká doba na vyjednávání. Proto je nezbytné, aby se Evropský parlament (EP) aktivně podílel na každé fázi celého procesu.«
Zimmerová pak vyzdvihla roli EP při garantování práv občanů EU na obou stranách - na straně irské hranice, jakož i na dalších hranicích EU: »Jsme přesvědčeni, že práva občanů EU, kteří mají bydliště ve Velké Británii a práva britských občanů v EU a na severu Irska, musí být zaručena. Nyní, ve 21. století si nemůžeme dovolit, aby se v EU objevila neprostupná, tvrdá hranice. Už nikdy nechci vidět vyrůstat zdi a ploty uvnitř EU,« argumentovala Zimmerová. Německá europoslankyně se dále zaměřila na to, co je potřeba, aby EU udělala k zajištění toho, že požadavky jejích občanů budou vyslyšeny, jinak se riskuje rozpad Unie: »Jsme přesvědčení, že základní práva a sociální práva musí být při vyjednáváních o brexitu prioritou. Proč byli demagogové, jako byl Farage, schopni obrátit veřejné mínění ve Velké Británii proti EU?. Nebyly to jen domácí problémy, ale také nevyřešené problémy v EU. Kde je sociální unie zaručující sociální ochranu a zaměstnanost? Co se stalo s našimi sliby o lepší demokracii? To je to, za co musíme bojovat společně, ku prospěchu všech lidí a občanů EU, a to včetně přistěhovalců a migrantů,« dodala.
EP je partnerem Severních Irů
Koordinátorka pro brexit za GUE/NGL a irská europoslankyně Martina Andersonová vyvolala vzpomínky na zesnulého někdejšího místopředsedu vlády Severního Irska, Martina McGuinnesse, tím, že řekla plénu: »Martin McGuinness se setkal s prakticky každým signatářem společného usnesení a požadoval tři věci: že budete zachovávat dohodu Velkého pátku ve všech jejích částech; že nedojde k uzavření irských hranic; a že jedinečné okolnosti a zvláštní status Irska budou podporovány. To je důvod, proč jsme se ztotožnili s tímto usnesením. Dnes cítíme, že EP je partnerem lidí na severu Irska.«
Andersonová dál uvedla: »Navzdory tomu, že jsme podpořili společné usnesení, si všichni musíme uvědomit, že toto není Evropa, kterou chceme - nebo ta, kterou lidé potřebují. Potřebujeme otevřenou a kritickou diskusi o budoucnosti EU – něco, k čemuž také toto usnesení vyzývá. Společně můžeme zformovat lepší Evropu, více sociální a více demokratickou Evropu - Evropu rovných.«
(Dohoda Velkého pátku byla podepsána premiéry Severního Irska a Velké Británie v roce 1998, podle ní obyvatelé Severního Irska rozhodují o politických strukturách. Je v ní uvedeno, že Severní Irsko zůstane součástí Velké Británie tak dlouho, po jakou dobu to bude přáním většiny lidí, kteří v něm žijí. Obě vlády se zavázaly, že pokud se v budoucnosti většina obyvatelstva Severní- ho Irska v referendu vyjádří pro vytvoření sjednoceného Irska, obě vlády toto rozhodnutí podpoří a uvedou je v praxi - pozn. red.)
Chránit nabytá práva
Italská europoslankyně Barbara Spinelliová, místopředsedkyně parlamentního výboru pro ústavní záležitosti, se rovněž soustředila na Severní Irsko a sociální práva: »Naše výzva začíná dnes a já doufám, že my všichni budeme věnovat zvláštní pozornost dvěma zásadním bodům: právům Severního Irska, tak jak jsou zaručena dohodou z Velkého pátku a těm miliónům občanů EU, jež žijí ve Spojeném království. Zranitelní občané riskují ztrátu kontroly, místo aby si ji vzali zpět, tak jak se původně domnívali. Existuje jen jediný způsob, kterým by mohla být chráněna tzv. ‚nabytá práva‘: nedovolit, aby se občanská práva stala dražební položkou a tím, že tato práva budou jasně zakotvena v dohodě o vystoupení,« pokračovala. »Je na tomto parlamentu, aby dotčeným občanům a lidem v Severním Irsku poskytl právní jistotu. Je na nás, abychom analyzovali i své chyby a vybudovali sociální unii, která zabrání odmítání svých vlastních občanů a zároveň zabrání ‚útěku‘ z Evropy,« dodala Spinelliová.