Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek na Pražském hradě předá demisi prezidentu Miloši Zemanovi. Co bude dál, nikdo netuší. Předčasné volby, které by se zdály logickým řešením krize, nejsou vůbec jednoduchá věc.
Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip upozornil, že premiér politickou scénu dotlačil, patrně záměrně, do pasti. »Naše ústava žádá šedesátidenní lhůtu k vyhlášení voleb. To znamená, že nejbližší předčasné volby by bylo možno uspořádat na začátku července. Navíc je tu druhý limit: předčasné volby mohou být nejpozději 19. července, neboť ústava ČR říká, že předčasné volby se nemohou konat tři měsíce před řádným termínem voleb. A tento termín, 20. a 21. říjen, vyhlášený prezidentem, již vyšel ve sbírce zákonů. Všichni přitom víme, co by pro volební účast znamenaly volby uprostřed prázdnin a dovolených,« vysvětlil Filip. Podle něj nejde o žádnou náhodu. »Premiér Sobotka si toto velmi dobře spočítal. Velmi dobře ví, do jaké pasti politickou scénu přivedl. Nelze to nazvat jinak než pomstou občanům České republiky,« uvedl Filip.
Podle něj by Bohuslav Sobotka měl zvážit své další působení v politice. A nejen on. »Každý odpovědný politik by si měl odpovědět na otázku, jestli jeho působení v politice ještě odpovídá zájmům jeho voličů,« podotkl předseda ÚV KSČM.
Koalice předčasné volby odmítá
Politici vládních stran vypsání předčasných voleb poté, co premiér podá demisi, ve středu jasně odmítali. »Shodli jsme se na tom, že varianta předčasných voleb není zdaleka optimální řešení. Že by bylo lépe, aby tu byla vláda a volby se uskutečnily v řádném termínu,« řekl po jednání užšího vedení ČSSD předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také uvedl, že lidovci by nepovažovali předčasné volby za nejlepší řešení situace.
Proti předčasným volbám jsou i ministři ANO.
Na dalším postupu se však vládní politici neshodují. ČSSD považuje za nepřijatelné, aby ve vládě s jejím souhlasem dál působil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministři za ANO naopak odmítají Babišův odchod. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce byl Babiš k opuštění kabinetu připravený, ostatní členové ANO mu to ale rozmluvili, protože by tímto krokem podle nich přiznal vinu za věci, které mu premiér vytýká.
Bez Sobotky i Babiše?
V kuloárech se nicméně mluví o tom, že koalice nakonec připraví novou společnou vládu bez Sobotky a Babiše. Nahlas se k této variantě přihlásil šéf lidovců Bělobrádek. V čele takového kabinetu by mohl stát současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), vytipoval ho dokonce sám Babiš. Velmi pravděpodobnou variantou rovněž je, že současný kabinet zůstane beze změn u kormidla až do voleb, a to v demisi. Ve hře je stále také prezidentská či úřednická vláda. Vojtěch Filip ji jako příliš pravděpodobnou nevidí, její případnou podporu ze strany KSČM ale nevyloučil. »Nedovedu si představit, že by prezident Zeman našel v tuto chvíli vhodnou osobu, která by byla ochotna na půl roku převzít vládní odpovědnost – v krizi, do níž nás současná vláda přivedla. Pokud by našel, KSČM by trvala na tom, aby to byla vláda nepolitická,« řekl Filip. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) při setkání s předsedou bavorské vlády Horstem Seehoferem nicméně ve středu uvedl, že řešením krize úřednický kabinet nebude.
Čeká se na kroky prezidenta
Pro další vývoj bude důležitý postoj prezidenta Miloše Zemana. Ten zatím stále zůstává v pozadí dění. Ve středu se sešel na Hradě se šéfem ANO Andrejem Babišem. Babiš po schůzce uvedl, že prezident pravděpodobně přijme Sobotkovu demisi. »Pochopil jsem to tak, že demisi přijme,« řekl Babiš po chvilce váhání. Nicméně dodal, že prezident prý stejně jako on nevidí změnu vlády jako nutnou. Babiš také Zemanovi řekl, že ANO případnou novou vládu sestavovat nechce. »Respektujeme výsledek voleb, případnou rekonstruovanou vládu by měl sestavit někdo z ČSSD,« uvedl Babiš. Zeman prý vše »vzal na vědomí a zásadním způsobem to nekomentoval«.
Na čtvrtek má schůzku s prezidentem naplánovanou i šéf lidovců Bělobrádek.
Kdy demise?
O tom, kdy Sobotka demisi opravdu podá, se ve středu hojně spekulovalo. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nakonec uvedl, že se tak stane již ve čtvrtek. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že demise by mohla mít účinnost k polovině května.
Sobotka konec kabinetu zdůvodnil tím, že Babiš podle něj dostatečně nevysvětlil své majetkové poměry a obchodní transakce se svou dřívější společností Agrofert.
Vojtěcha Filipa vládní krize nepřekvapila. Překvapilo ho však, jak ji současný premiér svým postupem zesílil. »Celý problém této vlády začal již v roce 2013 při jejím sestavování. Tato koalice přeci nebyla programová. Sociální demokracie podepsala koaliční smlouvu s dvěma pravicovými stranami a rezignovala na svůj program. Těch pár společných programových bodů bylo vyčerpáno poměrně rychle a nutně začaly spory. Brzy navíc získaly osobní rozměr. Již na počátku ledna bylo zřejmé, že spolu premiér a ministr Babiš nejsou schopni komunikovat. Upozorňovali jsme na nebezpečí, že se tento spor přenese do společnosti a poškodí ji. Navrhli jsme předčasné volby, ale marně. Výsledkem je nebezpečný a nenormální krok premiéra Sobotky, který ohlásil bez jakýchkoli konzultací s kýmkoli demisi a uvrhl zemi do politické krize. Čím delší bude toto období, tím hůř pro občany České republiky,« řekl Filip.