I toto se připomínalo během Dnů NATO?

26. 9. 2019

V sobotu 21. září jsme si připomněli Světový den míru. Den, kdy celý svět oslavuje svět bez válek. Tento stav je samozřejmě žádoucí pro valnou většinu obyvatel naší planety. A co ČR? Ve stejný den začaly v Ostravě takzvané Mezinárodní dny NATO.

To, že se tato data shodují, samozřejmě není náhoda. NATO se dlouhodobě snaží prezentovat jako garant světového míru a pořádku. Realita je však na hony vzdálená tomu, co tato organizace o sobě tvrdí. Právě NATO ve své historii rozpoutalo celou řadu konfliktů, které destabilizovaly státy a někdy i celé regiony. Na tom se v posledních letech, bohužel, mnoho nezměnilo. Současná smutná realita Afghánistánu je právě ukázkou této neuvážené agresivní politiky. Stejně tak jako dopady destabilizace severoafrických zemí – kam mj. spadá i tolik diskutovaná otázka migrace.

Nepředpokládám také, že se během oslav Dnů NATO v Ostravě připomene událost, která se stala ve středu 18. září. Jen pár dnů před tím, než se pyšnili svou technikou v Moravskoslezském kraji, bezpilotní letoun řízený americkým vojákem podnikl bojový nálet, během kterého zabil 30 afghánských civilistů a dalších 40 zranil. I přes všechno špičkové vybavení (kterým se tak rádi Američané chlubí) se tato chybička vloudila. Není pak divu, že se mladí lidé v této okupované zemi aktivně přidávají k islámským fundamentalistům.

Pokud nechceme dále nahánět lidi do náruče těchto radikálů, je potřeba okamžitě ukončit agresivní zahraniční politiku v režii NATO a začít stavět naše zahraniční vztahy na principu spolupráce a vzájemného respektu. Uvědomme si, že svobodu a demokracii nelze vyvážet na špičkách bajonetů!

Autor: 
Kateřina Konečná, místopředsedkyně ÚV KSČM a poslankyně Evropského parlamentu