Ještě nekandidují, ale už mají na účtech statisíce na kampaň – nejvíc dosud získal Pavel

4. 8. 2022

Podle transparentních účtů, které kandidáti na prezidenta museli zveřejnit k 6. červenci, nejvyšší příspěvky od dárců dosud na kampaň získal Petr Pavel. Největší výdaje zatím vykázal Karel Janeček, který si náklady platí ze svého. Účty v řádu statisíců korun měli také Tomáš Březina, Karel Diviš, Marek Hilšer, Alena Vitásková a Tomáš Zima.

U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí účet dosud nahlásili tři ženy a 12 mužů, další uchazeč přístup na transparentní účet umožnil přes svůj volební web.

Podnikatel a matematik Karel Janeček si na účet dosud poslal téměř 4,5 milionu korun, použil z nich asi 4,2 milionu korun. Druhé nejvyšší výdaje z účtu měl bývalý vysoký vojenský představitel Česka a NATO Pavel, a to asi 780 000 korun. Peníze vydal na výrobu tiskovin a na sběr podpisů. Příznivci a sponzoři mu zároveň na účet poslali bezmála čtyři miliony Kč. Jeden z hlavních favoritů voleb, který však zatím kandidaturu oficiálně nevyhlásil, dostává příspěvky v řádu stovek a tisíců Kč, od velkých sponzorů ale i statisícové částky. Například 500 000 Kč mu poslali zakladatel internetového obchodu Mall.cz Ondřej Fryc, spolumajitel softwarové společnosti Y Soft Václav Muchna a zakladatel ePojisteni.cz Dušan Šenkypl.

Pouze na své peníze podle transparentního účtu zatím spoléhají podnikatelé Tomáš Březina a Karel Diviš. Březina si v červnu na účet poslal necelých 550 000 korun, vyčerpal z nich asi 230 000 korun. Podrobnosti u plateb neuvádí. Diviš si převedl 300 000 korun, z toho asi 210 000 Kč použil na sběr podpisů potřebných ke kandidatuře.

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dosud nasbírala asi 770 000 korun, více než půl milionu korun z těchto peněz již využila. Jejími dárci jsou hlavně firmy spojené s energetikou, například Gazoprojekt Czech, Elgas nebo Gascontrol. Senátor Marek Hilšer dosud dostal na transparentní účet 300 000 korun, prakticky veškeré peníze si převedl z účtu, který podporoval jeho kandidaturu do Senátu. Větší polovinu částky využil na platbu za tiskoviny nebo náklady spojené s petičními místy. Bývalý rektor Tomáš Zima na účtu nasbíral asi 870 000 Kč, půl milionu mu poslal podnikatel Jiří Malúš. Většinu peněz již Zima použil na design kampaně, výrobu materiálů nebo public relations.

Někdejší rektorka Danuše Nerudová shromáždila na účtu v současné době téměř milion korun, volební výdaje z účtu dosud platila minimální. Půl milionu Kč dostala od podnikatelky Alexandry Kaly a více než 400.000 korun si převedla ze svého předvolebního transparentního účtu.

Odborový předák Josef Středula má na účtu necelých 160 000 korun. Většina peněz pochází od spolku Společně pro lidi, který má podle médií Středulovi s kandidaturou pomáhat, 50 000 korun si poslal Středula sám.

Kandidát vlastenců s podporou KSČM Josef Skála zejména od menších dárců vybral přes 280 000 korun, část peněz jim ale zaslal zpět kvůli nesplněným formálním záležitostem. Jeho politická strana mu poslala 35 000 korun.

Bývalý senátor Libor Michálek má aktuálně na účtu necelých 160 000 Kč. Z toho 50 000 korun dostal od hnutí Vize pro Česko, kterému předsedá, stejnou částkou si přispěl i sám. Peníze dosud utratil třeba za volební videospot nebo za tvorbu volebního webu.

Teolog a mediální expert Ivo Mareš nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová mají zatím na transparentním účtu pohyby pouze v řádu nižších desítek tisíc korun. Účty si u dohledového úřadu zaregistrovali i dva kandidáti, kteří na nich nemají téměř žádné transakce. Jedním z nich je někdejší novinář komunistických Haló novin Milan Rokytka, druhým Lumír Láska, který se označuje za budhu.

Účastníci prvního kola prezidentských voleb mohou do kampaně vložit 40 milionů korun, v případě postupu do druhého kola pak dalších deset milionů. Výdaje na volby se započítávají od vyhlášení termínu voleb, k čemuž došlo na počátku července. Kandidáti, kteří dosud účast ve volbách nepotvrdili, ale nakonec se jich zúčastní, budou muset vyúčtovat zpětně náklady, které v současné době vydávají na svou prezentaci. Týká se to například expremiéra Andreje Babiše (ANO), který chce své rozhodnutí oznámit až těsně před odevzdáváním přihlášek, voliče už ale objíždí. Ani Pavel ještě kandidaturu oficiálně nevyhlásil. V červnu ale uvedl, že je rozhodnutý se prezidentských voleb zúčastnit a kandidaturu oznámí tento měsíc. Například Středula již začal sbírat podpisy nutné pro kandidaturu, stejně tak činí Nerudová.

Autor: 
zmk
Zdroj: 
iportal24.cz