Komentáře

16. 2. 2018

Na přelomu listopadu a prosince loňského roku jsem se v Pekingu zúčastnil velmi reprezentativního setkání, které organizovala Komunistická strana Číny s představiteli desítek vládnoucích a rozhodujících politických stran a osobností z celého světa.

14. 2. 2018

Rozhovor Haló novin s Milošem Faltusem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. »Stát nemá v podstatě žádnou surovinovou politiku. Měl by mít strategii, aby tady bylo lithium zapotřebí«.

14. 2. 2018

Papaláši s rozesmátou tváří nás nepřestajně přesvědčují, že žijeme stále lépe, že dosahujeme ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi stálé nižšího stupně nezaměstnanosti, míra zisku prý u nás neustále stoupá a pro určitou skupinu obyvatelstva se zvyšuje i její koupěschopnost.

7. 2. 2018

Tisíce českých a slovenských občanů Československa vystudovalo na sovětských vysokých školách. Studovaly ve městech – z nichž některá se po rozpadu SSSR později přejmenovala nebo převzala původní historické názvy. Studenti studovali ve Volgogradě, Leningradě, ve Lvově, v Irkutsku, v Moskvě.

5. 2. 2018

Rozhovor s předsedou Jazzové sekce Karlem Srpem. »Pražská kavárna musí vždycky zvítězit. A když prohraje, pak je přece ohrožena demokracie a svoboda. Tedy jejich pojetí demokracie, jejich pojetí svobody. Nikdy se nesmíří s pravdou druhých. I to patří do jejich politického programu«.

26. 1. 2018

Česko uzavře s australskou firmou European Metal Holdings (EMH) do jednoho týdne dodatek k memorandu o těžbě lithia u Cínovce.

25. 1. 2018

O politice v době tzv. druhé republiky (od 6. října 1938 do 15. března 1939), tedy okleštěné bez pohraničních oblastí, přednášel na semináři levicové platformy Spojenectví Práce a Solidarity profesor Jan Rataj. Nedemokratickou druhou republiku je třeba pečlivěji studovat, neboť některé projevy pro ni typické možno vysledovat i v současné době.

24. 1. 2018

Mám rád Slovensko, Slováci jsou mí blízcí. S Vladimírem Mečiarem jsem se kdysi loučil při jeho odjezdu na studium Ústřední školy VLKSM. V srpnových dnech roku 1968 jsme oba zastávali shodné názory, odpovídající našemu věku.

22. 1. 2018

Rozhovor se senátorem Janem Velebou. »Voliči si zkrátka musí vybrat, zda chtějí prezidenta zkušeného, s respektem, se znalostí věcí, který hájí Česko, anebo prezidenta fešáka bez jakékoliv zkušenosti, který podlehne vnějším tlakům«.

● Jiří Drahoš, nebo Miloš Zeman?

19. 1. 2018

Podoben Caesarovi po návratu z Galie, s triumfálním výrazem ve tváři a ověšen holdováním davu, vešel v sobotu odpoledne prezidentský kandidát Drahoš do svého volebního střediska, aby dav slavnostně pozdravil, poděkoval mu a zodpověděl pár otázek novinářů.

18. 1. 2018

Česká televize nejprve prezentovala ukrajinskou provokatérku z Femen česky přeloženým výkřikem »Zeman je Putinova běhna«, zatímco Novinky uvedly údajnou aktivistku s titulkem Zeman je Putinova děvka. Zcela bez uvozovek! Ty přidaly Novinky až po ostré kritice ČT a nepodepsaných anonymně vystupujících autorů Novinek.

11. 1. 2018

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) včera podpořila návrh KSČM na zdanění finančních náhrad za nevydaný majetek. U církevních restitucí je třeba korekce, vysvětlil předseda vlády. »Náhrady byly prodražené a schválené ve sněmovně za podivných okolností,« uvedl Babiš. I tak ale prý šlo o nejdiskutovanější bod včerejšího jednání vlády.  

3. 1. 2018

V období bilancování končícího roku a očekávání nového lze uvažovat, jaké změny popřát naší straně, abychom po letech propadu nastartovali proces obrody. Mezi řadou potřebných změn by dle mého názoru neměly chybět následující čtyři okruhy.

30. 12. 2017

Stojím na prahu dalšího nového roku s pořadovým číslem 2018. Před rokem jsem také takhle postál a říkal si: »Copak asi pro nás chystáš, co nám nadělíš, co vezmeš?«.

Jako když otevírám nový diář, hledím na prázdné stránky a říkám si: »Co se všechno stane, až budu psát tady, 4. června, nebo tady – třeba 8. září? Kde budu, co se všechno stalo, kdo už není v mé blízkosti...«

21. 12. 2017

Rozhovor Haló novin s politologem profesorem Oskarem Krejčím. »Na vnějších hrotech všech geopolitických vektorů ruské státnosti jsou vojenské základny či flotily USA. To na klidu ve světové politice nepřidá. Otázka bezpečnosti světa nemá geopolitické řešení. Jediným řešením je budování vztahů založených na pochopení významu vzájemné závislosti«.

16. 12. 2017

Rozhovor Haló novin se Soňou Markovou, předsedkyní Komise žen ÚV KSČM a členkou vládního Výboru pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. »Naším hlavním cílem je prosazovat myšlenky a opatření ve prospěch rovných příležitostí žen a mužů (gender) i vyrovnaného zastoupení žen a mužů v politice KSČM.

15. 12. 2017

Rozhovor Haló novin s europoslancem Jaromírem Kohlíčkem (KSČM). »Haagský tribunál je zaujatý, vůbec se nezajímá o zjevné zločiny, ke kterým došlo při agresi NATO«.

● Pozorně sledujete německou problematiku. Jak komentujete současný povolební pat v této zemi?

11. 12. 2017

Rozhovor se senátorem Jaroslavem Doubravou. »Ruska se bojí ti, kteří to mají v popisu práce jako profesionální eurohujeři. A pár podivínů, jako je u nás třeba Štětina nebo Bublan. Obyčejné lidi zajímají jejich obyčejné starosti«.

7. 12. 2017

V pondělí jsem se vrátil z velké konference politických stran na nejvyšší úrovni, kterou organizoval ÚV KS Číny.

7. 12. 2017

Rozhovor Haló novin s velvyslancem České republiky v USA Hynkem Kmoníčkem. »Opakováním několika narativů, které se pořád recyklují, se nic nového o normálním životě nedozvídáme«.

Co vás, pane velvyslanče, přivádí do České republiky?

6. 12. 2017

O uplynulém víkendu proběhl v Hannoveru další sjezd strany Alternativa pro Německo (AfD). Kritičtí pozorovatelé se více než méně shodli v tom, že s každým dalším sjezdem AfD od jejího vzniku v roce 2013 je posilován proces její radikalizace.

5. 12. 2017

Rozhovor Haló novin se Zdeňkem Jičínským, právníkem a publicistou. »Je třeba začít novou éru vládnutí a parlamentního působení. ANO bude muset ukázat jasně, co chce, jakou politiku chce prosazovat. Jakým směrem chce ovlivňovat dosavadní život a vývoj ČR«.

30. 11. 2017

Rozhovor Haló novin s poslancem Danielem Pawlasem (KSČM). »Je pobuřující a skandální, že lidé, kteří si poctivě platí zdravotní pojištění, nedosáhnou na kvalitní moderní léčbu«.

29. 11. 2017

Významný český literární znalec Milan Blahynka nabízí zainteresovanému okruhu zájemců pozoruhodné dílo s názvem BYLA JEDNOU JEDNA... BÁSNICKÁ GENERACE TAKZVANÝCH PĚTATŘICÁTNÍKŮ s podtitulem DISSERTATIO APOLOGETICA.

29. 11. 2017

Alexandra Mitrofanova znám od okamžiku jeho vysazení na území ČSSR ze Sovětského svazu. Docela bystrý muž, který začal operovat v mé rodné vlasti; jednu dobu jsme byli skoro na jedné vlně novinářské práce. Dokonce jsme byli nablízku Borisu Jelcinovi a vedle něho stojícímu Václavu Havlovi. Postupně jsme se však vzdalovali.

Stránky